6 patarimai, kad aktyvus laisvalaikis nesukeltų problemų
Pavasarį dienos eina ilgyn ir šiltyn, todėl vis labiau norisi ištrūkti į gryną orą ir imtis aktyvesnės veiklos. Tačiau, kad ir kaip nekantraujame nušluostyti dulkes nuo dviračių, leistis į žygius ir čiupti lengvesnius drabužius, svarbu viską vertinti blaiviai ir paisyti saugumo. Pirmosiomis pavasario savaitėmis kyla didelė rizika pervertinti savo pajėgumus arba susitraumuoti po ilgos žiemos. Štai keletas patarimų, į kuriuos naudinga atsižvelgti, kad aktyvus laisvalaikis gamtoje atneštų tik puikią nuotaiką ir gerą savijautą.
1. Patikrinkite įrangą
Nekantraujate dviračiu prasukti pirmąjį ratą šiais metais? Prieš šokdami ant sėdynės, geriau nugabenkite savo ratuotąjį draugą į servisą ir įvertinkite, ar jis pasirengęs nuotykiams. Būtina reguliariai tikrinti, ar stabdžiai, ratai ir vairas dirba sutartinai.
Tas pats pasakytina apie visas kitas mobiliąsias priemones: riedučius, riedlentes ar net elektrinius paspirtukus. Patikrinkite jų būklę ir įsitikinkite, kad saugu jais naudotis, prieš leisdamiesi į pirmą kelionę. Galbūt pastebėsite problemą, kurią tiesiog pamiršote arba pernai neprisiruošėte sutvarkyti.
Galiausiai visuomet būtina nešioti apsauginį šalmą ir kelių apsaugas (važinėjantis riedučiais arba riedlente). Jeigu jų dar neturite, pats laikas įsigyti. Apsauginio šalmo nešiojimas reikšmingai sumažina rimtų traumų riziką, ypač jei važinėjatės nelygia vietove arba ten, kur didelis eismas.
2. Pradėkite iš lėto ir tolygiai
Kai šiltas ir saulėtas oras pakeičia baltą ir šaltą žiemą, dažnai stačiai galva pirmai progai pasitaikius neriame į visokius užsiėmimus lauke. Vis dėlto išmintingiau būtų pradėti atsargiai ir objektyviai įvertinti savo pajėgumus.
Viena vertus, vis dar gali pasitaikyti slidžių arba dumblinų paviršių, kurie dėl to yra pavojingesni ir sunkiau įveikiami dviračiu arba net pėsčiomis. Todėl būtina judėti nedideliu arba vidutiniu greičiu, o prireikus sustoti.
Kita vertus, žiemą daugelis mūsų esame mažiau aktyvūs ir vėl ėmęsi fizinės veiklos galime jaustis tarsi sustingę; per žiemą mūsų koordinacija suprastėja. Štai todėl būtina gerai apšilti, pradėti lėčiau ir krūvį didinti pamažėle, kad išvengtume kritimo, patempimų ar kitų traumų.
3. Būkite dėmesingi kitiems
Artėjant pavasariui, ne mes vieni norime pasidžiaugti malonesniais orais. Gatvėse apskritai atsiranda daugiau žmonių, nes vis daugiau jų, užuot leidę laiką namuose, ima ieškoti socialinės ir fizinės veiklos lauke.
Turėkite tai galvoje ir būkite kantresni, gerbkite kitus eismo dalyvius. Tai taikytina tiek automobilių vairuotojams, tiek mikrojudumo priemonių naudotojams.
Reikia laiko įprasti važinėtis judriose zonose. Išriedėjęs po žiemos pirmąjį kartą, dažnas riedutininkas, riedlentininkas ar net pėsčiasis ne itin pasitiki savimi, kad išlaikys vienodą ir nemažą greitį. Be to, siekiant išvengti nemalonių nelaimingų atsitikimų, gali būti naudinga prisiminti pagrindines eismo taisykles ir etiketą.
4. Tepkitės apsauginiu kremu
Kai pragiedrėja, pagunda praleisti visą dieną saulėje ypač stipri. Ir čia visai nėra nieko blogo, jeigu nepamirštate pasitepti apsauginiu kremu.
UV spinduliai net žvarbiomis ir vėjuotomis pavasario dienomis veikia itin smarkiai, todėl, jeigu nenaudojate apsaugos priemonių, nudegti labai paprasta. Žinoma, galite nešioti drabužius ilgomis rankovėmis ir kelnes, tačiau to gali ir nepakakti.
Jeigu ketinate praleisti bent pusvalandį tiesioginėje saulėkaitoje, pasitepkite kremu nuo saulės, kurio apsaugos faktorius ne mažesnis kaip 30. Bent kas dvi valandas pasitraukite į šešėlį. Be to, nepamirškite užsidėti akinių nuo saulės ir skrybėlės, kuri apsaugos nuo vabzdžių ir galvos skausmo perkaitus.
7. Gerkite sočiai vandens
Dažniausiai žiemą nesame įpratę gerti daug vandens, tačiau šiltas pavasario oras to reikalauja. Aukštesnė oro temperatūra kartu su fizine veikla gali gerokai padidinti vandens, kurį reikėtų išgerti, kiekį.
Išsiugdykite gerą įprotį visuomet pasiimti su savimi buteliuką vandens ir nuolat gurkšnoti, kol nepajutote stipraus troškulio. Jeigu prakaituojate, reikės atstatyti dar didesnį kiekį prarastų skysčių.
Vanduo ne tik padės išvengti dehidratacijos ir su ja susijusio nuovargio, bet ir sureguliuos kūno temperatūrą bei padės organizmui normaliai funkcionuoti. Užsiimant itin intensyvia veikla, geriau gerti mineralinį vandenį, kad atgautumėte su prakaitu prarastus elektrolitus ir palaikytumėte optimalų jų balansą.
6. Pasiimkite šiltesnių drabužių
Pavasario oras gali būti apgaulingas. Tiesioginėje saulėje gali pasirodyti šilta, ypač kuo nors užsiimant, tačiau vos pasitraukus į šešėlį, gali pasidaryti labai šalta. Be to, rytais paprastai daug žvarbiau negu dieną.
Taigi, jeigu planuojate kelias valandas ką nors veikti lauke, pasiimkite ką nors šiltesnio. Tai gali būti lengva striukė, jeigu išsiruošiate ankstyvą rytą, arba megztukas, jeigu veikla užsitęs iki vėlyvo vakaro.
Be to, taip pat bus protinga įsidėti papildomas kojines, jeigu per pavasarinį žygį sušlaptumėte kojas arba tiesiog pasidarytų šalta. Apskritai geriausia rinktis kvėpuojančius ir vandeniui atsparius drabužius – tuomet tikrai patogiau, saugiau ir smagiau leisite laiką lauke.
„If“ draudimas padeda likti aktyviems ir saugiems
Gražūs pavasario orai pakelia nuotaiką ir kartais vien dėl to norisi elgtis spontaniškai. Aktyvus laisvalaikis dažniausiai grąžina puikią savijautą, tačiau kartais pasitaiko ir nemalonių pasekmių: pasitempsite, ką nors susilaužysite arba įkąs užkrečiamąsias ligas platinantis vabzdys.
Kai nutinka kas nors netikėta, gera žinoti, kad nereikės tvarkytis vieniems. Turint „If“ draudimą nuo nelaimingų atsitikimų, nereikės rūpintis, kaip apmokėti dideles medicininių išlaidų sąskaitas arba padengti atsiradusius su fizinių galimybių apribojimu susijusius nuostolius.
Draudžiamos išlaidos ir įvykiai priklausys nuo pasirinkto draudimo paketo. „If“ apdraudžia visus: vaikus, suaugusiuosius ir senjorus. Pranešti apie draudžiamąjį įvykį paprasta naudojantis savitarna Mano If arba per mobiliąją programėlę „If Mobile Baltics“.