7 patarimai, kaip išvengti nelaimingų atsitikimų žiemą
Žiemos sezonas ne tik džiugina linksmybėmis dūkstant po sniegą ar mėgaujantis namų jaukumu, bet ir pateikia išbandymų oro sąlygomis. Slidūs takeliai, apledėję keliai ir stiprus vėjas – dažniausi žiemą nutinkančių nelaimingų atsitikimų kaltininkai.
Nors neįmanoma 100 procentų apsisaugoti nuo nelaimingų atsitikimų, vis dėlto galite imtis tam tikrų priemonių, kad sumažintumėte riziką į juos papulti. Didesnę dvasios ramybę suteiks ir minkšta apsaugine pagalvėle žiemą gali tapti draudimas nuo nelaimingų atsitikimų. Šiame straipsnyje pristatome septynis patarimus, kaip žiemą praleisti saugiai (ir šiltai). Laikydamiesi šių rekomendacijų, galėsite mėgautis žiemos grožiu ir sykiu sumažinti nelaimingų atsitikimų riziką.
1. Tinkamai apsirenkite
Tikriausiai esate girdėję skandinavų posakį: „Nėra blogo oro, yra tik netinkama apranga.“ Ir iš tiesų orui tinkama apranga ne tik užtikrina gerą savijautą, kai spaudžia šaltukas, bet ir padeda likti sveikiems bei išvengti nelaimių.
Kaip pasirinkti žiemai tinkamus drabužius:
-
Sluoksniai
Pradėkite nuo drėgmei pralaidaus apatinio sluoksnio, kuris išgarins prakaitą. Pridėkite izoliuojantį sluoksnį šilumai, užbaikite vandeniui ir vėjui nepralaidžiu išoriniu sluoksniu – ir būsite saugūs.
-
Tinkamas galvos apdangalas
Daug šilumos prarandama per galvą, todėl šaltu oru svarbu nešioti kepurę. Kad būtų saugiau, pasirinkite tokią, kuri dengia ausis. Kepurė gali padėti ir tais nelaimingais, tačiau ne tokiais jau retais atvejais, kai nuo stogų slysta sniegas arba atitrūksta varvekliai.
-
Tinkama avalynė
Rinkitės tokius batus, kurie ne tik šilti ir nepralaidūs drėgmei, tačiau sykiu turi neslidų, gerą sukibimą užtikrinantį padą. Jeigu teks eiti apledėjusiais takais, pagalvokite apie pakalas arba neslidžius antbačius („kaliošus“). Tai padės išvengti nelaimingų atsitikimų.
-
Šalikai ir movos
Jie gali padėti uždengti tarpą tarp striukės ir kaklo, ir neleis po ja prasiskverbti šaltam orui. Be to, jie suteikia papildomą šilumos izoliacijos sluoksnį.
-
Šiltos kojinės ir pirštinės
Maukitės storas termokojines, kad pėdoms būtų šilta ir sausa. Kad nešaltų rankos, rinkitės drėgmei nepralaidžias kumštines arba pirštuotas pirštines.
-
Kvėpuojantys audiniai
Nors būtina nesušalti, drabužiai turi kvėpuoti, kad po jais nesitelktų drėgmė. Rinkitės tokius audinius, kurie leidžia išgaruoti prakaitui, pvz., „Gore-Tex“ ar panašias kvėpuojančias medžiagas.
2. Nešiokite atšvaitus
Nors žiema dar vadinama „baltuoju metų laiku“, iš tiesų, vertinant valandomis, kiek laiko per parą būna šviesu, tai „juodasis“ metų laikas. Deja, tamsa ir rūkas žiemą neigiamai veikia matomumą keliuose. Dauguma mirtimi pasibaigiančių nelaimingų atsitikimų, į kuriuos patenka pėstieji, nutinka naktį. Kai kurių jų būtų buvę galima išvengti, jeigu žmonės pasirūpintų būti matomi tamsoje.
Atšvaitai – veiksminga ir nebrangi apsauginė priemonė, kuri leidžia jus lengviau pastebėti kitiems eismo dalyviams ir taip padeda išvengti nelaimingų atsitikimų. Galite rinktis drabužius su šviesą atspindinčiais elementais arba priekyje, iš nugaros arba ant krepšio prisisegti atšvaitą. Idealu, jeigu patamsyje eidami, bėgdami arba važiuodami dviračiu palei važiuojamąją kelio dalį vilkėsite šviesą atspindinčią liemenę.
Be to, gera mintis yra rinktis šviesių, ryškių spalvų drabužius, nes taip išsiskirsite iš aplinkos apsiniaukusiu ir miglotu oru, kuris būdingas žiemai.
Naudingas patarimas: jeigu taip nutiktų, kad tektų naktį žingsniuoti pakele be atšvaitų, įsijunkite žibintą telefone ir švieskite juo eismo kryptimi. Taip automobilių vairuotojams bus lengviau jus pamatyti.
3. Eikite atsargiai (kaip pingvinas!)
Jeigu teks žingsniuoti apledėjusiais šaligatviais arba takais, imkite pavyzdį iš geriausių ledo ekspertų – pingvinų! Lėtai ir mažais žingsneliais garantuotai saugiai nukaksite į reikiamą vietą, tik skirkite tam pakankamai laiko. Ir nepamirškite mūsų pirmojo patarimo apie tinkamą aprangą ir avalynę.
Svarbus priminimas visiems 21 a. pėstiesiems: eidami per ledą, nenuleiskite akių nuo kelio ir geriau nesinaudokite mobiliuoju telefonu! Jeigu tik įmanoma, įsikibkite į turėklus, kai lipate laiptais aukštyn arba žemyn, net kai tai atrodo nebūtina. Stenkitės neiti pernelyg arti pastatų sienų, nes nuo stogo gali kristi sniegas arba varvekliai.
Naudingas patarimas: eidami arba vairuodami ypač saugokitės plikledžio (kuris gali būti beveik nematomas). Jeigu pastebėjote plikledį, sulėtinkite žingsnį arba greitį ir venkite staigių judesių. Eikite tomis vietomis, kurios atrodo pabarstytos druska arba smėliu.
4. Važiuokite saugiai (lėtai)
Jeigu pingvinai vairuotų, jie tikrų tikriausiai būtų lėti ir ramūs vairuotojai, nes tai būtina, norint žiemą automobiliu nepatekti į avariją. Kiekvieną dieną įvyksta tūkstančiai automobilių susidūrimų, kurių būtų galima išvengti, jeigu žmonės taip neskubėtų ir skirtų pakankamai laiko ramiai nuvykti į reikiamą vietą sudėtingomis oro sąlygomis.
Prieš ruošdamiesi į kelionę, pasidomėkite orų prognozėmis ir kelių būkle: ar negirdėti perspėjimų arba pranešimų apie avarijas. Jeigu oro sąlygos itin nepalankios, geriau likite namuose arba vykite viešuoju transportu.
Galiausiai laikykitės didesnio atstumo iki priešais važiuojančio automobilio. Kai slidu, stabdymo kelias gerokai prailgėja, negu stabdant ant sauso asfalto. Be to, itin svarbu vengti staigių judesių – stabdyti reikia švelniai ir palengva, jeigu tik situacija tai leidžia.
5. Apsidrauskite nuo nelaimingų atsitikimų
Traumos paslydus ir pargriuvus, automobilių avarijos ir kitos nelaimės žiemą dažnos. Draudimas nuo nelaimingų atsitikimų gali atlyginti sveikatos priežiūros ir kitas išlaidas, jeigu susižalotumėte pavojingomis sąlygomis eidami šaligatviu, kelyje, namuose ar šalia jų.
Be to, draudimas nuo nelaimingų atsitikimų gali užtikrinti finansinę apsaugą, jeigu susižeisite mėgaudamiesi žiemos sporto šakomis: slidinėdami, leisdamiesi snieglente arba čiuoždami.
„If“ vyresnioji žalų reguliavimo specialistė Inga Draule atskleidė, kad dažniausios traumos, patirtos pargriuvus ant slidžių paviršių arba laiptų 2022–2023 m. žiemos mėnesiais buvo kulkšnies arba blauzdos lūžiai, dilbio arba plaštakos lūžiai, peties ir žasto, o taip pat raktikaulio ir šonkaulių lūžiai. Vidutinė draudimo išmoka dėl tokių traumų siekė nuo 350 iki 700 Eur.
Draudimas nuo nelaimingų atsitikimų gali papildyti pagrindinį sveikatos draudimą ir užpildyti galimai likusias draudimo apsaugos spragas. Be to, jeigu žiemą pateksite į nelaimingą atsitikimą ir patirsite traumą, dėl kurios būsite nedarbingi, galėsite imti biuletenį ir nesukti galvos, ar jūsų pajamos sveikstant nesumažės.
6. Pasirūpinkite automobilio technine priežiūra
Kad automobilis žiemą būtų patikimas kompanionas, dar prieš prasidedant šaltajam sezonui patikrinkite, ar stabdžiai, žibintai ir kitos svarbiausios dalys veikia tinkamai, ar tvarkingos padangos. Patikrinkite akumuliatoriaus būklę, pažiūrėkite, kad jungtys būtų švarios ir gerai priveržtos. Jeigu akumuliatoriui daugiau nei keleri metai, pasvarstykite, galbūt verta jį patikrinti arba pakeisti.
Daugumoje šalių automobilių savininkai yra teisės aktais įpareigoti pasikeisti vasarines padangas į žiemines iki nustatytos datos. Vis dėlto nėra prievolės pakeisti vasarinį langų plovimo skystį žieminiu. Būtinai laiku pakeiskite skystį, antraip jam užšalus negalėsite nuvalyti automobilio priekinio stiklo. Pagalvokite, galbūt verta pasirūpinti žiemai skirtais valytuvais, kurie skirti susidoroti su sniegu ir ledu.
Svarbus patarimas: kaip daugelis žmonių, galite nebeprisiminti, kada paskutinį kartą tikrinote automobilio vaistinėlę. Žiemos pradžia – puikus metas pasirūpinti, kad joje būtų visi būtini reikmenys.
7. Paruoškite namus žiemai
Pasirūpinote šiltais drabužiais, avalyne, atšvaitais, paruošėte automobilį šaltajam metų laikui. O kaip namai? Nepamirškite, kad juos irgi reikia paruošti neigiamai temperatūrai, sniegui ir ilgesniam šildymo sezonui, kad būtų apsieita be nemalonių nutikimų arba žalos.
Kaip paruošti namus žiemai:
- patikrinkite šildymo sistemą ir atlikite reikalingus jos priežiūros darbus;
- patikrinkite durų ir langų sandarumą, užtaisykite plyšius ar įskilimus;
- pasirūpinkite profesionaliu kamino ir židinio valymu bei patikra;
- išvalykite iš latakų ir nutekamųjų vamzdžių lapus ir kitas šiukšles;
- apgenėkite medžius ir nulinkusias šakas, kad apsisaugotumėte nuo sunkaus sniego arba ledo sankaupų padaromos žalos;
- patikrinkite ir pakeiskite dūmų detektorių elementus, pasirūpinkite, kad jie būtų tvarkingi;
- patikrinkite namo stogą ir įsitikinkite, kad per jį nesiskverbia vanduo ir neprarandama šiluma.
Likite žiemą saugūs ir nesušalkite
Tinkama apranga, atšvaitų naudojimas ir saugūs ėjimo ir vairavimo įpročiai būtini, norint išvengti nelaimingų atsitikimų ant ledo ir sniego. Kad būtų dar ramiau, apsidrauskite nuo nelaimingų atsitikimų – tai suteiks finansinę apsaugą nuo žiemos pavojų.
Atminkite: tinkamai pasiruošę, galėsite saugiai ir smagiai mėgautis žiema. Nesušalkite, likite saugūs ir džiaukitės šiuo išskirtiniu metų laiku.