Kaip išvengti gaisro

Daugiausiai gaisrų kyla dėl neatsargumo, o net jei elgiatės atsakingai, negalite numatyti visko. Įvairūs gedimai, techninės problemos ar elektros sistemos devėjimasis gali būti nelaimės priežastis.

Būsto draudimas padės išvengti finansinių nuostolių, tačiau dėl visų saugumo svarbu namuose turėti gesinimo priemones ir žinoti, kaip elgtis gaisro atveju.


Apdrausti būstą

Gaisras padaro žalos ne tik turtui, bet ir žmonėms – sukrečia emociškai, gali sužaloti fiziškai, o blogiausiu atveju nusinešti gyvybę. Remiantis 2018–2022 m. gaisrų statistika, Lietuvoje per aštuonis metų mėnesius vidutiniškai kyla 7484 gaisrai. Daugiausia gaisrų kyla gyvenamosios paskirties pastatuose ir dažniau kaimo vietovėse nei mieste.

Būsto draudimas yra vienas iš būdų apsisaugoti nuo finansinių nuostolių įvykus gaisrui. O daugelis gyventojų įvairiose apklausose apie būstą ir turtą būtent gaisrą įvardina kaip labiausiai gąsdinančią grėsmę. Nepaisant to, 2022 m. daryta apklausa parodė, kad 59 proc. gyventojų savo gyvenamajame būste neturi gesintuvo.

Dūmų detektorius ir gesintuvas padės išvengti didelio gaisro

Apsirūpinę priešgaisrinėmis saugumo priemonėmis namuose, galėsite užkirsti kelią didesniam pavojui.

Dūmų detektorius garsiniu signalu įspės apie atsiradusius dūmus, o tai ypač svarbu, jei būsite kitoje patalpoje nei dūmų šaltinis. Anglies monoksido detektorius gali identifikuoti žmogui nuodingas nematomas ir neužuodžiamas dujas ir taip padėti laiku sureaguoti į grėsmę. O po ranka turėdami gesintuvą galėsite greitai numalšinti kilusią liepsną ir apsaugoti namuose esantį turtą.

Pagal šiuo metu galiojančias Bendrąsias gaisrinės saugos taisykles, gesintuvai yra privalomi individualiuose gyvenamuosiuose namuose. Toks reikalavimas nėra privalomas butų savininkams, tačiau gyventojams rekomenduojama turėti bent 2 kg gesinimo medžiagos turintį gesintuvą.

Pagrindinės gaisrų priežastys:

  1. Neatsargus žmonių elgesys su ugnimi (18,6 proc.);
  2. Pašalinis ugnies šaltinis (17,8 proc.);
  3. Krosnių, židinių bei dūmtraukių įrengimo ir jų eksploatavimo reikalavimų pažeidimai bei gedimai (12,3 proc.);
  4. Elektros įrenginių, prietaisų, elektros instaliacijos gedimai (8,3 proc.);
  5. Transporto priemonių elektros instaliacijos gedimai (5,6 proc.);
  6. Žolės, ražienų, augalininkystės atliekų deginimas (4,8 proc.);
  7. Neatsargus rūkymas (2,6 proc.);
  8. Savaiminis medžiagų užsidegimas (2,2 proc.) ir kt.

Priemones prižiūrėkite reguliariai

Kas kelis mėnesius vertėtų patikrinti, ar dūmų detektorius tinkamai veikia, ar gesintuvas neturi kokių nors pažeidimų. Išgirdus besibaigiančios detektoriaus baterijos perspėjimo signalą, pakeiskite ją nedelsiant.

Kaip išvengti gaisro

  • Nelaikykite elektros prietaisų šalia kriauklių – vandens ir elektros kaimynystė yra pati pavojingiausia.
  • Patikrinkite elektros prietaisų laidus, ar jie gerai pritvirtinti, ar nepažeista izoliacija, ar laidai nenutrūkę.
  • Nepalikite krauti mobiliųjų telefonų per naktį – pasitaiko atvejų, kai jie perkaista ir užsidega.
  • Žaibuojant venkite liesti viską, kas gali turėti stiprų elektros krūvį.
  • Jei namuose rūkote, visada įsitikinkite, kad cigaretę gerai užgesinote. Niekada nerūkykite lovoje.
  • Nepalikite viryklės be priežiūros, jei keptuvėje ar puode yra karšto aliejaus ar riebalų, nes jie gali lengvai užsidegti. Jei taip atsitiktų, uždenkite keptuvę dangčiu ir išjunkite viryklę. Niekada nebandykite tokio gaisro gesinti vandeniu.
  • Pakvieskite specialistą patikrinti vidines elektros sistemas ir, jei reikia, pakeisti laidus bei kitus sistemos elementus. 
  • Židinius ar pirties krosnis kūrenkite taupiai – perkaitimas yra viena dažniausių gaisro priežasčių.
  • Būkite ypač atsargūs užkurdami seniai nenaudotą krosnį ar židinį, pasirūpinkite kamino valymu.
Gesintuvas virtuveje

Priemonės skubiam gaisro gesinimui

Ypač svarbu pradėti gesinti gaisrą kuo anksčiau. Pirmąją minutę gaisrui užgesinti pakaks ir litro vandens, antrąją reikės dešimties, trečiąją – jau šimto. Nedidelių lokalių gaisrų gesinimui geriausios priemonės yra nedegus audeklas ir gesintuvas.

Nedegus audeklas

Šis audeklas yra pagamintas iš ugniai atsparios medžiagos. Tai geriausia priemonė malšinti gaisrui virtuvėje, kilusiam užsidegus riebalams (degantiems riebalams gesinti jokiu būdu negalima naudoti vandens, nes ugnis pašoks iki pat lubų!). Juo galima gesinti ir degančius buitinės technikos prietaisus, užsiliepsnojusius rūbus.

Gesinant gaisro židinį, jį būtina visiškai užkloti užklotu. Tai neleidžia patekti orui, ir ugnis nuslopsta. 

Gesintuvas

Universalaus gesintuvo, tinkančio visų tipų gaisrams gesinti nėra. Pagal vartojimo paskirtį jie skirstomi į keturias klases: A (medis, tekstilė), B (degūs skysčiai), C (dujos) ir D (degūs metalai). Atkreipkite dėmesį, kas parašyta ant Jūsų turimų gesintuvų.

Pagal veikliąją medžiagą gesintuvai gali būti:

  • Milteliniai gesintuvai

Efektyviausi ir universaliausi, kadangi tinka gesinti degančioms kietoms medžiagoms, skystam kurui, dujoms ir prietaisams, kuriuos veikia įtampa. Užpilde nėra vandens, todėl gesintuvą galima laikyti ir neigiamoje temperatūroje. Milteliai negadina daiktų ir juos nesunku nuvalyti. Miltelių gesintuvais leidžiama gesinti iki 1000 voltų veikiančius elektros prietaisus.

  • Angliarūgštės gesintuvai (užpildyti anglies dvideginio dujomis)

Toks gesintuvas tinka gesinti gaisrą patalpose, kuriose yra brangios technikos ir elektroninių prietaisų (laboratorijose, servisuose, telefono stotyse).

  • Putų gesintuvai

Tinka gesinti degantį medį, popierių, tekstilę, alyvą, benziną, plastmasę, riebalus, bitumą ir gumas.

Susipažinkite su gesintuvo naudojimo instrukcija vos tik įsigiję, nelaukite kol kils gaisras. Instrukciją rasite priklijuotą ant gesintuvo korpuso. Visų gesintuvų paleidimo būdas yra panašus: reikia nutraukti plombą ir ištraukti apsauginį kaištį, gesintuvo žarnelę su difuzoriumi nukreipti į gaisro židinį ir nuspausti rankenėlę. Užgesinę ugnį, stebėkite gaisravietę, kad ji vėl neužsiliepsnotų.

Ar žinote, kad...

Gaisrų sukeltos žalos yra  didžiausios. Vidutinė išmoka po gaisro siekia 10 tūkst. eurų. Gaisras kyla ir senuose, ir naujuose namuose. 2023 m. didžiausia būsto draudimo kompensacija, net 141 tūkst. eurų, buvo išmokėta sudegus naujos statybos namui. Daugiausia gaisrų kyla šaltuoju metų laiku – nuo spalio iki kovo mėnesio, nukritus oro temperatūrai.

Ką daryti, jei kilo gaisras?

Visada pravartu pasikartoti, kaip reikėtų elgtis kilus gaisrui:

  • Jeigu nepavyko patiems sustabdyti gaisro ir jis plinta – skubiai palikite patalpas ir skambinkite skubiosios pagalbos tarnybai tel. 112. 
  • Prieš palikdami patalpas, uždarykite langus ir duris, bet jų neužrakinkite, išjunkite ventiliatorius, kad liepsna neplistų. 
  • Jei patalpoje daug dūmų – užsidenkite burną ir nosį drėgnu audiniu, eikite pasilenkę arba šliaužkite. 
  • Jei iš degančių patalpų išeiti nepavyksta, visais būdais stenkitės apie save pranešti, kad gelbėtojai kuo greičiau jus surastų.
  • Išėję į lauką praneškite apie tai kitiems, kad gelbėtojai neieškotų Jūsų be reikalo.
  • Ieškodami gaisre likusių žmonių šaukite juos. Turėkite omenyje, kad vaikai iš baimės linkę slėptis po lova, spintoje, kambario kampe – ten, kur jų iškart nesimato.
  • Išeidami iš pastato nesinaudokite liftu, leiskitės laiptais.
  • Tikrinkite duris – jei jos karštos, už durų gali būti liepsna. Tokiu atveju neatidarykite ir, jei įmanoma, ieškokite kito evakuacijos kelio.
  • Jeigu gaisras kilo pas kaimynus ir laiptinėje daug dūmų – likite savo bute, uždenkite drėgna paklode ar rankšluosčiu durų tarpus bei ventiliacijos angas ir eikite prie lango ar į balkoną, kad ugniagesiai jus matytų.
  • Jei užsidegė drabužiai, užsidenkite veidą rankomis, griūkite ant žemės ir vartykitės į visas puses, kad ugnis užgestų.
  • Jeigu dega kitas žmogus, pargriaukite jį, ugnį slopinkite nuo galvos kojų link po ranka esančiomis nedegiomis medžiagomis.
  • Jei užsidegė televizorius ar kitas elektros prietaisas, išjunkite jį iš elektros lizdo ir išjunkite elektros tiekimą patalpoje. Užmeskite ant prietaiso audeklą, gesinkite gesintuvu.
  • Jei užsidegė riebalai ar aliejus, keptuvę uždenkite dangčiu, išjunkite viryklę. Riebalų negalima gesinti vandeniu!

Susiję straipsniai