Kaip pasiruošti audrai: 8 svarbiausi patarimai ir saugumo priemonės

Sunku nuspėti, kur ir kaip praslinks audra. O vykstant klimato kaitai, šie gamtos reiškiniai daro vis didesnę įtaką mūsų gyvenimui. Stiprius vėjus dažnai lydi perkūnija, pūga arba kruša, kurios gali padaryti didelės žalos būstui ir kitam turtui. Pasiruoškite ekstremaliems oro reiškiniams ir sumažinkite žalos riziką. Artėjant audrai nesibaiminkite, tiesiog vadovaukitės toliau pateiktais patarimais, kad apsaugotumėte save ir savo turtą.

Tamsus audros debesis virš medinio namo stogo.

1. Sekite naujienas

Kritinėse situacijose svarbu vadovautis žiniomis, todėl sekite orų prognozes ir perspėjimus iš patikimų šaltinių. Naudokitės orų programėlėmis arba klausykitės naujausių pranešimų per vietos žinių kanalus.

Kol audra neužklupo, palikite įjungtą radiją arba televiziją, kad išgirstumėte, kokia kryptimi audra juda arba kokio ji stiprumo. Per audrą saugiau išjungti visus elektronikos prietaisus ir naudotis įrenginiais su elementais, tokiais kaip telefonas arba nešiojamasis radijo imtuvas.

Pasidomėkite, kokio tipo audros vyrauja jūsų gyvenamojoje vietoje (pavyzdžiui, pūgos, kruša, audros su perkūnija, kurios kelia potvynio riziką); sužinokite, kas joms būdinga ir koks galimas jų poveikis.

2. Jeigu įmanoma, likite viduje

Kad ir kaip mums nepatinka keisti planus dėl oro, perspėjimas apie audrą – rimta priežastis būtent taip ir padaryti. Šėlstant vėjams, reikėtų likti viduje, o laukan eiti galima tik tada, kai absoliučiai būtina. Lūžtantys medžiai, vėjo plėšiamos skelbimų lentos arba pastatų apdaila gali kelti grėsmę praeivių gyvybei.

Per audrą langai turi būti uždaryti, o jūs patys nestovėkite šalia jų. Stambūs krušos ledukai, nulūžusios šakos arba vėjo nešami daiktai gali išdaužti stiklą.

Nepamirškite gaisrinės saugos. Patikrinkite, ar turite veikiantį žibintuvėlį – jeigu dėl audros dings elektra, galėsite pasišviesti vaikščiodami po namus. Būkite atidūs ir nepalikite be priežiūros degančių žvakių.

3. Įkraukite telefoną ir kitus įrenginius

Ekstremaliomis oro sąlygomis dažnai nelieka elektros, todėl laukiant audros išmintinga įkrauti elektros prietaisus. Patikrinkite, ar žibintuvėlis ir kiti smulkūs elektronikos prietaisai yra su veikiančiais elementais.

Svarbiausia, pasirūpinkite, kad būtų įkrautas telefonas, nes jo gali prireikti susisiekti su šeima arba iškviesti avarines tarnybas.

4. Išneškite daiktus iš balkono arba terasos

Jeigu gyvenate daugiabutyje ir turite balkoną, išneškite arba saugiai pritvirtinkite daiktus, kad vėjas jų nenupūstų ir nesukeltų pavojaus praeivių sveikatai ir gyvybei.

Jeigu gyvenate name, iš kiemo arba terasos surinkite daiktus, kuriuos vėjas gali nupūsti arba sugadinti. Pririškite ar kitaip pritvirtinkite lengvesnius daiktus, kurių negali susinešti vidun, pavyzdžiui, sodo baldus, didelius žaislus, batutą ir kt. Jeigu matote, kad kuriam nors daiktui gali pakenkti smarkus lietus arba kruša, uždenkite jį plastikine plėvele.

5. Paruoškite namus

Likus dienai arba dviem iki audros, patariama apgenėti medžius ir pašalinti nudžiūvusias šakas, kad pučiant vėjui jos neužvirstų ant jūsų turto. Be to, reikėtų apžiūrėti stogą ir įsitikinti, ar nėra atsilaisvinusios arba apgadintos dangos, ir tas vietas sutvarkyti. Jeigu reikia, sutvirtinkite stogą, kad jis galėtų atlaikyti smarkų vėją.

Audrai artinantis, suneškite vidun lauko baldus, išjunkite elektronikos prietaisus ir uždenkite langus, jeigu vėjai bus itin stiprūs arba laukiama krušos.

Per audrą nesiartinkite prie elektros laidų, antenų, langų, durų, vandens kranų ir radiatorių bei kitų metalinių daiktų.

6. Saugiai pastatykite automobilį

Jeigu reikia palikti automobilį lauke, tačiau neturite garažo arba negalite patekti į požeminę aikštelę, pasirinkite vietą, šalia kurios nebūtų medžių arba elektros linijų. Stenkitės nestatyti automobilio žemose vietose, geriau pavažiuokite kur nors aukštėliau.

Gera mintis yra pastatyti automobilį prie pat namo, kad jis bent kiek užstotų vėją. Tam tikrą apsaugą gali suteikti ir gerai priglundantis automobilio uždangalas.

Deja, ne visi turime garažus arba pastoges, kuriuose galėtume pučiant itin stipriam vėjui arba siaučiant krušai visiškai saugiai palikti automobilį. Kad nereikėtų nerimauti dėl audros finansinių padarinių, apdrauskite automobilį kasko draudimu.

7. Lauke būkite itin atsargūs

Jau minėjome, kad per audrą saugiausia likti namuose. Vis dėlto, jeigu taip nutiko, kad esate lauke, vadovaukitės šiais patarimais, kad pučiant stipriam vėjui, liktumėte saugūs:

  • neikite ir nestovėkite po medžiais, skelbimų lentomis ir pastoliais; neikite per tiltus;
  • nesinaudokite lietsargiu, nes jis sumažins matomumą, sustiprins vėjo gūsius ir gali sužeisti kitus praeivius;
  • nestovėkite šalia metalinių stovų arba žaibolaidžių;
  • jeigu važiuojate dviračiu, motociklu arba motoroleriu, nulipkite ir atsistokite nuo jo atokiau;
  • griežtai draudžiama per audrą stovėti prieplaukose, nes vėjas sukelia stiprias bangas, galinčias parversti žmogų;
  • per audrą su perkūnija neburiuokite, neplaukiokite, nežvejokite.

8. Turėkite krizės planą

Kartu su šeima paruoškite ir išbandykite krizės planą. Plane turi būti numatyti veiksmai, ką daryti (ir ko nedaryti) per audrą, evakuacijos maršrutai, pagrindiniai kontaktiniai duomenys, numatytos saugios zonos namų viduje ir t. t. Pasirūpinkite, kad visi namiškiai planą suprastų ir žinotų, ką daryti, kilus audrai.

Surinkite avarinę kuprinėlę su būtiniausiais daiktais, tokiais kaip negendantys maisto produktai, vanduo, žibintuvėliai, elementai, pirmosios pagalbos komplektas, būtini vaistai ir svarbūs dokumentai.

Jeigu valdžios įstaigos rekomenduoja evakuotis, nedelsdami vykdykite nurodymus. Prieš išvykdami, susikraukite būtiniausius asmeninius daiktus, išjunkite vandens, dujų ir elektros tiekimą, apsaugokite savo turtą.

Lengviau atlaikykite audras

Dėl klimato kaitos audros ištinka vis dažniau, kasmet darosi vis stipresnės ir pridaro vis daugiau žalos. Pasiruošimas audrai apima keletą būtinų priemonių, kurios gali reikšmingai sušvelninti riziką ir apsaugoti turtą bei gyvybę. Mažinant potencialią žalą, svarbi kiekviena priemonė, pradedant aktualios informacijos gavimu ir baigiant turto saugumo užtikrinimu ir krizės planu.

Įvykiams pasisukus netikėtai, turėdami „If“ būsto draudimą galite greitai ir patogiai pateikti prašymą atlyginti nuostolius savitarnoje Mano If arba per „If Mobile Baltics“ programėlę.

Susiję straipsniai