Grilis kieme: kaip mėgautis kepimu ir išvengti nelaimių

Kepimas ant grilio tampa vasaros atributu. Oro temperatūrai šokant į dviženklę, o mus vis labiau ir dažniau džiuginant saulei, natūraliai pajuntame norą kuo geriau išnaudoti gerą orą ir pradėti kepimo ant žarijų sezoną. Taip ruošdami maistą savaip atsipalaiduojame ir galime smagiai pabendrauti, o po to ir gardžiai pavalgyti. Tačiau neapmirškime, kad naudojantis griliu būtina laikytis saugumo priemonių, kad išvengtumėte traumų, žalos turtui ar kitų nelaimių.

Pateikiame 7 patarimus, pradedant tinkamu kepsninės naudojimu ir pastatymu, be kurių neapsieisite, jeigu norite saugiai ruošti maistą ant žarijų ir be rūpesčių mėgautis barbekiu fiesta.

1. Prieš naudojimą patikrinkite ir išvalykite grilį

Kaip ir su bet kuriuo kitu įrenginiu, kurio ilgokai nenaudojate, nereikėtų skubintis įkurti grilį, kol nepatikrinote jo būklės. Ar nereikia nuvalyti riebalų ir kitų nešvarumų? Ar jis vis dar pakankamai tvirtas, nėra atsilaisvinusių detalių? Ar, jeigu turite dujinį grilį, dujų žarnelės saugios ir nėra nuotėkio?

Pasirūpinkite tinkama grilio technine priežiūra prieš kiekvieną naudojimą ir po jo: tai svarbiausias saugaus kepimo grilyje patarimas. Riebalų ir maisto likučiai gali staiga užsidegti, pritraukia bakterijas ir tiesiog trumpina grilio tarnavimo laiką.

Patarimas. Reguliariai nušveiskite groteles šepečiu. Galite nuplauti riebalus ir prikepusius maisto likučius indų plovikliu arba valgomosios sodos ir šilto vandens tirpalu. Periodiškai išvalykite visą vidų, kad apsaugotumėte grilį nuo pirmalaikio susidėvėjimo.

2. Visuomet kepkite tik lauke

Jeigu  gyvenate bute, gali kilti pagunda įsirengti maisto ruošimo grilyje zoną balkone arba atviroje automobilio stoginėje prie pat namo. Regis, patogu, ir galėtumėte kepti kepsnius net lietingomis dienomis.

Vis dėlto nepamirškite, kad nepaisant to, kokį grilį turite, jį galima naudoti tik lauke, gryname ore, pakankamu atstumu iki lubų arba gretimų objektų. Kepant grilyje ankštoje patalpoje padidėja gaisro rizika.

Patarimas. Jeigu neturite sodo arba kiemo, kuriame galėtumėte ruošti maistą ant žarijų, pasidomėkite tokia galimybe viešose vietose. Būna įrengta nemažai maistui ruošti ant žarijų skirtų vietų šalia ežerų arba palei žygeiviams skirtus takus. Tereikia pasirūpinti malkomis arba anglimis ir po visko susitvarkyti.

3. Grilį pastatykite atokiau nuo namo ir kitų objektų

Pratęsiant ankstesnį patarimą, be galo svarbu teisingai pasirinkti vietą griliui. Statykite jį ant lygaus, stabilaus paviršiaus, kad grilis negalėtų apvirsti, nekiltų pavojus nusideginti arba sukelti gaisrą.

Tinkama vieta griliui taip pat turi būti atokiai nuo degių objektų, tokių kaip sausa žolė, šakos ir kitos medžiagos, kurios ilgainiui gali įkaisti, pavyzdžiui, mediniai statiniai. Galite įsigyti lygų, sunkų pagrindą griliui, jeigu reikia išlyginti paviršių ir apsaugoti jį nuo riebalų arba maisto trupinių.

Patarimas. Kepant kepsninėje, visuomet po ranka pravartu turėti gesintuvą. Vos viena kibirkštis gali sukelti gaisrą, todėl svarbu kuo anksčiau jį užgesinti, kad išvengtumėte didesnės žalos. Be to, galite netoliese pasidėti stiklinę vandens arba purkštuvą.

4. Susikurkite saugią kepimo zoną

Mažai vaikai ir naminiai gyvūnai paprastai būna labai judrūs ir mėgsta tyrinėti naujus dalykus. Dažnai jie netinkamai įvertina saugų atstumą iki grilio arba sąmoningai paliečia įkaitusias detales, nes tiesiog neturi ankstesnės patirties.

Taigi, kepant grilyje, svarbu niekuomet nepaleisti iš akių vaikų ir augintinių. Jei įmanoma, suaugusieji turėtų pasidalyti pareigomis ir vieni rūpintis griliu, o kiti prižiūrėti mažylius ir gyvūnus.

Patarimas. Kad kepimo zona būtų visiškai saugi vaikams ir gyvūnams, galite aptverti ją neaukšta tvorele. Taip pat galite įrengti sode žaidimo zoną vaikams, kad jie turėtų kuo užsiimti, kol ruošiamas maistas.

5. Pasirinkite tinkamus drabužius

Žinojimas, kaip elgtis ir ką vilkėti, ruošiant maistą ant žarijų, yra svarbi asmeninio saugumo sąlyga. Ilgos apsmukusios rankovės gali greitai užsidegti, kaip ir plaukai, jeigu jie nesurišti, arba kabantys aksesuarai.

Šiltu oru norisi dėvėti plonus drabužius, atidengiame daugiau odos. Grilinant būtų išmintinga apsirišti prijuostę. Ji ne tik apsaugos drabužius nuo maisto dėmių, bet ir odą nuo nemaloniai tykštančių riebalų.

Patarimas. Be prijuostės derėtų apsimauti griliui tinkamas pirštines ir naudotis tinkamais įrankiais, tokiais kaip kepimui ant žarijų skirtomis žnyplėmis, kad nenusidegintumėte ar kitaip nesusižalotumėte.

6. Niekada nepalikite grilio be priežiūros

Norint palaikyti saugumą kepant ant žarijų, svarbu visuomet būti šalia grilio, kol ruošiamas maistas. Tai reiškia, kad kepsninė arba grilis niekada nepaliekami be priežiūros. Vos kelių minučių ir vienintelio vėjo gūsio gali pakakti, kad įsipliekstų ugnis arba grilis apvirstų ir išplistų gaisras.

Žinoma, tai nereiškia, kad turite prisirišti prie grilio grandine! Prireikus galite atsipūsti ir užsiimti kitais dalykais. Vis dėlto tokiu atveju jūsų pareigas turėtų perimti kitas suaugęs žmogus, mokantis saugiai naudotis griliu.

Patarimas. Jeigu lauke itin vėjuota, protingiausia atidėti kepimą ant žarijų kitai dienai. Bus labai sunku kontroliuoti liepsną (jeigu grilis anglinis) ir užtikrinti jo stabilumą. Lietingu oru taip pat gali būti sudėtinga palaikyti stabilią temperatūrą, o ir apskritai nebus labai malonu.

7. Tinkamai užbaikite kepimą

Padarėte viską taip, kaip reikia – apskrudę kepsniai čirškia ir laukia, kada bus patiekti. Prieš traukdami prie stalo, pasirūpinkite, kad grilį galima saugiai palikti be priežiūros. Jeigu anglys dar karštos, užpilkite šiek tiek vandens ir grilį uždarykite.

Suvalgius gardžius patiekalus, laikas išvalyti grilį. Niekada neišpilkite panaudotų anglių arba pelenų ir nepradėkit valyti grilio, kol jie visiškai neatvėso.

Patarimas. Kad kepimo ant žarijų fiesta būtų dar įdomesnė, pamėginkite šalia tradicinių kepsnių arba kebabų pasikepti daržovių: saldžiųjų pipirų arba kukurūzų burbuolių. Jie suteiks papildomų skonių ir nesuteiks daug papildomo darbo, nes kepa trumpiau, nereikia naudoti riebalų, o po to tenka mažiau tvarkytis!

Kad grilio sezonas būtų dar saugesnis

Nors laikydamiesi pirma išvardytų saugaus kepimo taisyklių galite gerokai sumažinti gaisro, traumų arba kitų nelaimingų atsitikimų riziką, niekada nesate 100 % saugūs. Vis tiek kas nors gali nutikti ne taip, o kai jau taip atsitinka, gera žinoti, kad esate apsidraudę būsto ir turto draudimu.

Kai namai ir turtas apdrausti, galite kliautis papildoma pagalba. Būsime šalia jūsų ir padėsime padengti finansinius nuostolius, atsižvelgiant į tai, kokios rūšies draudimo sutartį turite. Atminkite, kad galite nesunkiai pateikti prašymą atlyginti nuostolius savitarnoje Mano If  arba per If Mobile Baltics programėlę.

Susiję puslapiai