Vasarnamio priežiūra: kaip pasiruošti žiemai
Dienoms trumpėjant ir įsitvirtinant rudeniškiems orams, laikas paruošti savo turtą, įskaitant vasarnamį, ateinantiems šaltiesiems mėnesiams. Ar turėtumėte mažą namuką prie ežero, ar jaukų atostogoms skirtą namą kaime, skyrę jam dėmesio prieš prasidedant žiemai užsitikrinsite, kad vasarnamis nepraras savo žavesio ir galėsite jame smagiai leisti dar daug vasarų.
Įvertinkite, kad bet kuris vasarnamis gali nukentėti nuo žemesnės temperatūros ir, tinkamai jo neapsaugojus, galite tekti brangiai atseikėti už remontą. Kaip prižiūrėti vasarnamį ir pasiruošti žiemai? Šie 7 patarimai padės jums apsaugoti savo turtą ir suteiks ramybę ne sezono metu.
1. Patikrinkite stogo ir langų sandarumą
Saugus ir tvirtas stogas yra vienas iš svarbiausių vasarnamio komponentų. Gera stogo būklė užtikrina, kad jūsų turtas nebus apgadintas atšiauriu oru, ypač žiemą. Pirmiausia reikia patikrinti stogo dangą ir pakeisti arba pritvirtinti pažeistus ir atsilaisvinusius elementus.
Langai, kaip ir stogas, dėvisi ir sensta. Todėl patikrinkite, ar nėra įtrūkimų ar plyšių, per kuriuos galėtų sunktis vanduo. Tarpus užpildykite silikonu ar medienos dulkių užpildu. O jei rėmas ar stiklas atrodo pernelyg silpnas, kad atlaikytų vėjo gūsius ar gausų snygį, pasvarstykite, gal verta įstatyti naujus langus.
Kreipkitės į profesionalų meistrą, jei manote, kad nepavyks susitvarkyti su šiomis užduotimis patiems.
2. Išjunkite vandens tiekimą
Jei neplanuojate žiemą šildyti vasarnamio, būtina išjungti vandens tiekimą ir išleisti visą vandenį iš vamzdžių ir laistymo žarnų. Žiemą nukritus temperatūrai, jie gali užšalti ir sutrūkinėti. Tad atjunkite vandens tiekimą ir atsukite visus kranus, kad išbėgtų vamzdžiuose esantis vanduo. Taip pat išleiskite vandenį iš tualeto bakelio ir išpūskite užsilikusį vandenį iš šildymo vamzdžių bei buitinės technikos, pavyzdžiui skalbimo mašinos.
Vandens vamzdžių patvarumą galite sustiprinti izoliuodami juos šilumą sulaikančia juosta, ypač jei jie nutiesti lauke. Kai vamzdžiai viduje, stenkitės palaikyti didesnę temperatūrą aplink juos, pavyzdžiui, atidarykite spintelių duris, kad saulės spinduliai šildytų visus užkaborius. Elektriniai šildytuvai čia nepadės, nes dėl gaisro rizikos neverta jų palikti be priežiūros.
3. Išvalykite latakus
Latakų valymas yra dažnai pamirštamas, bet tikrai svarbus žingsnis ruošiant vasarnamį žiemai. Rudenį juose gali susikaupti lapai, šakelės, samanos ir kiti nešvarumai, dėl kurių latakai gali užsikimšti, o dėl netinkamo vandens nutekėjimo gali būti apgadintos lubos ir sienos.
Kai tikrinsite stogą, būtinai jį nuvalykite ir pašalinkite visus nešvarumus iš latakų. Taip pat galite uždengti juos specialiais tinkleliais, kurie neleis patekti lapams ir kitoms šiukšlėms: taip užtikrinsite optimalų ištirpusio sniego ir lietaus nutekėjimą žiemą.
4. Užtikrinkite gerą ventiliaciją ir šildymą
Niekas nemėgsta užsistovėjusio oro ar pelėsio kvapo, kurie gali atsirasti tuščiose ir negyvenamose patalpose. Kad taip nenutiktų jūsų vasarnamyje žiemos metu, pasirūpinkite, kad oras galėtų cirkuliuoti – ventiliacijos angos turi būti neužkištos, langus ar sienas užgožę krūmai ir šakos – apkarpyti.
Be to, galite laikas nuo laikas užsukti į vasarnamį, atidaryti langus ir viską išvėdinti. Tas pats pasakytina apie šildymą: jei namelyje nėra šildymo sistemos, pasistenkite kartkartėmis atvažiuoti ir užkurti židinį arba įjungti šildytuvą (ypač tada, kai temperatūra nukrenta žemiau nulio), kad į baldus ir kitus daiktus neimtų skverbtis drėgmė.
5. Ištuštinkite virtuvę
Jei vasarnamyje yra virtuvė, prieš žiemą pašalinkite iš jos visus gendančius produktus. Jeigu paliksite maistą – kruopas, daržoves ar užkandžius, jis gali privilioti graužikus ir kitus kenkėjus, po kurių rasite daug daugiau žalos nei netvarką virtuvėje. Maistui gendant, gali įsiveisti ir pelėsis.
Be to, protinga išsivežti konservų skardines arba stiklainius, kurie šaltu oru gali užšalti arba sprogti. Būtinai išjunkite visus prietaisus ir nuvalykite visus paviršius. Jei vis tiek norite palikti vasarnamyje dalį negendančių produktų, būtų saugiau juos sudėti į sandarias talpyklas.
6. Visą lauko įrangą suneškite vidun
Baigdami ruošti vasarnamio vidų, neužmirškite apsaugoti baldų, griliaus ar kitų kieme esančių daiktų. Ilgalaikis šalčio, lietaus ir sniego poveikis gali padaryti jiems didelę žalą, daiktai ims rūdyti, trūnyti arba trūkinėti.
Stenkitės visus mažesnius įnagius ir kilnojamuosius baldus, pavyzdžiui, kėdes ar stalus, žiemą laikyti vasarnamio viduje, po pastoge arba garaže. Tvirtesni daiktai gali likti lauke, tačiau apvyniokite juos vandeniui atspariu brezentu ir pritvirtinkite, kad atlaikytų žiemą ar stipresnes audras.
7. Pasirūpinkite sauga
Kai paliekate vasarnamį žiemoti, visada turėtumėte teikti didžiausią pirmenybę saugumui. Jei įmanoma, įrenkite dūmų detektorius ir patikrinkite jų būklę, nes šie įrenginiai padės išvengti galimų pavojų.
Jei vasarnamyje yra židinys arba malkinė krosnis, išvalykite kaminą, kad sumažintumėte gaisro riziką. Taip pat turėtumėte patikrinti visus užraktus ir pakeisti tuos, kurie atsilaisvino arba neveikia.
Apskritai naudinga kas kelias savaites apsilankyti vasarnamyje ir įsitikinti, kad viskas tvarkoje. Jei vis dėlto tai neįmanoma, galite paprašyti kaimyno užmesti akį į jūsų turtą arba įrengti vaizdo kameras, kuriomis nuotoliu galėtumėte stebėti savo vasarnamį.
Vasarnamio paruošimas žiemai reikalauja laiko ir pastangų, todėl neatidėliokite ir pradėkite ruoštis likus bent mėnesiui iki žiemos. Skirkite pakankamai dėmesio pasirūpinti visais aukščiau išvardytais veiksmais ir jūsų tinkamai apsaugotas vasarnamis tarnaus ilgą laiką.
„If“ draudimas visada šalia jūsų
Apdrauskite savo vasarnamį būsto draudimu – taip apsaugosite savo finansinį stabilumą, jeigu, pavyzdžiui, trūktų vandens vamzdis, kas nors įsilaužtų arba stogas būtų apgadintas per pūgą. Pasirinkite jums aktualų draudimo variantą ir pasitaikius nemalonumams padėsime padengti patirtą žalą. Apsidrausti bei pranešti apie įvykį galite Mano If savitarnoje arba per mobiliąją programėlę „If Mobile Baltics“.