6 patarimai, kaip suplanuoti savo svajonių kelionę
Mintis apie atostogas užsienyje ar trumpą savaitgalio išvyką paprastai sukelia dviprasmiškas emocijas. Viena vertus, užplūsta smagumas, kad galėsite pamiršę kasdienius rūpesčius tyrinėti dar nepažintas vietas. Kita vertus, kelionės planavimas gali užimti daug laiko ir sukelti stresą. Nesvarbu, ar jūs – patyrę keliautojai, ar pirmą kartą savarankiškai ruošiatės kelionei, patogu turėti keletą pagrindinių klausimų organizuojant išvyką. Todėl pateikiame 6 patarimus, kaip suplanuoti kelionę, kad laikotarpis iki išvykimo būtų tiek pat malonus, kaip ir pati kelionė.
1. Pasirinkite kelionės tikslą ir kompanionus
Pirmasis žingsnis planuojant atostogas – apsispręskite, kur norite vykti. Jeigu esate susikūrę svajonių sąrašą, dabar pats metas nupūsti nuo jo dulkes ir išsirinkti labiausiai masinantį kelionės tikslą.
Atsižvelgiant į tai, kuriuo metų laiku ir kuriam laikui ketinate leistis į kelionę, galite rinktis sau tinkamus variantus. Nebūtų logiška vykti į tolimą salą, jeigu turite vos kelias laisvas dienas. Be to, kai kuriose šalyse, tarkime, Graikijoje arba Kroatijoje, vasarą be galo daug turistų ir nepaprastai karšta, todėl geriau vykti į jas vėlyvą pavasarį arba rudenį.
Truputį pasidomėkite ir išsiaiškinkite, ko galite tikėtis kiekvienoje iš šalių, kurias norite aplankyti, ir kiek paprasta ten nukakti. Pasvarstykite, kokia kelionė jums patiktų labiausiai: susipažinti su kultūros paveldu, leistis į žygius gamtoje ar atsipalaiduoti paplūdimyje. Galite pasižvalgyti kelionių tinklaraščiuose, „Instagram“, „YouTube“ ir ten pasisemti įkvėpimo bei atrasti vietoves, kurias norėtumėte pamatyti savomis akimis.
Galiausiai nuspręskite, ar į kelionę norite vykti vieni, su kompanionu ar visa grupe. Tai gali turėti nemenkos įtakos kelionės planams ir biudžetui.
2. Numatykite kelionės biudžetą
Apsisprendę, kur norite keliauti, galėsite įvertinti finansus. Transporto ir gyvenimo išlaidos tikriausiai sudarys didžiausią kelionių biudžeto dalį, tačiau visuomet galima rasti būdų, kaip ir čia sutaupyti.
Kuo anksčiau suplanuosite kelionę, tuo labiau tikėtina, kad pavyks gauti pigesnius lėktuvo bilietus. Oro linijų bendrovės per metus rengia ne vieną išpardavimą, ypač prieš atostogas. Be to, galite naudotis kelionių planavimo agentūrų, tokių kaip „Skyscanner“ arba „Kiwi“, paslaugomis. Vienu metu patikrinsite kainas keliose oro linijų bendrovių interneto svetainėse, rasite pigiausius jungiamuosius skrydžius, be to, gausite pranešimas apie pasikeitusias kainas.
Žinodami, kiek esate pasirengę išleisti visai kelionei, lengviau susiorientuosite, kiek galite skirti transportui ir kitoms išlaidoms. Kartais gali tekti brangiai sumokėti už bilietus, tačiau visa kita gali kainuoti mažiau negu Lietuvoje.
3. Susidarykite apytikslį kelionės planą
Jau žinote, kur vykstate, kuriam laikui ir kaip ten pateksite. Dabar kyla klausimas, kaip suplanuoti kelionę, kad kuo geriau išnaudotumėte laiką. Todėl naudinga susidaryti sąrašą visų lankytinų vietų ir veiklos, kurią norite nuveikti.
Kol kas nebūtina susidaryti tikslaus kiekvienos dienos tvarkaraščio. Nebent nusimato ekskursija, į kurią laisvos vietos greitai išgraibstomos, arba norite patekti į paprastai sausakimšą restoraną. Kitu atveju suteikite sau lankstumo ir laisvės rinktis, ką norite veikti ir kada, kai jau būsite vietoje.
Per atostogas niekam nesinori jausti įtampos, todėl kelionei dar net neprasidėjus nesuplanuokite visko iki paskutinės minutės. Pakaks užsirašyti keletą idėjų, nuspręsti, ar norėsite keliauti po apylikes, ar ne, ir kiek laiko gali užimti į sąrašą įtraukta veikla.
4. Apsispręskite, kokie patogumai jums svarbūs
Gerų atostogų paslaptis – poilsis, o tam nemažai įtakos turi vieta, kurioje apsistosite. Atsižvelgiant į biudžetą, galite rinktis skirtingus variantus.
Jeigu keliaujate vieni, galite apsistoti nakvynės namuose, nes čia santykinai pigu ir galima susipažinti su kitais keliautojais. O galbūt netoli vietos, į kurią vykstate, gyvena draugai, kurie apnakvyndins jus už nedidelę dovanėlę.
Kitu atveju galite pasinaudoti viena iš populiarių rezervacijos interneto svetainių, kuriose siūlomi įvairūs būstai. Pradedant vienviečiais kambariais ir baigiant apartamentais ar net išskirtiniais namais – kiekviename kainų intervale tikrai atsiras tinkamas variantas kiekvienam. Šiuo atveju labai pravers kitų klientų pateikti atsiliepimai.
Dar vienas aspektas, į kurį reikėtų atsižvelgti, yra transportas. Ar pavyks visur nuvykti viešuoju transportu, ar jums būtų patogiau išsinuomoti automobilį? Jeigu pasirinksite pastarąjį, veikiausiai reikėtų rezervuotis automobilį iš anksto, nes paskutinę minutę sezono įkarštyje galite jo ir negauti.
5. Išsiaiškinkite, kokių reikės dokumentų
Likus bent porai mėnesių iki išvykimo datos, pasitikrinkite, ar turite visus dokumentus, kurie būtini vykstant į jūsų pasirinktą šalį.
Kai kurios šalys reikalauja vizos, o kol ją gausite, gali praeiti daugiau kaip mėnuo. Be to, reikės galiojančio paso, todėl pasitikrinkite šio dokumento galiojimo datą. Tapatybės kortelės pakanka tik neišvykstant už Europos sąjungos ribų.
Jeigu nutarsite keliauti į egzotišką šalį, gali tekti iš anksto pasiskiepyti, kad apsaugotumėte savo sveikatą. Pasidomėkite reikalavimais atvykstantiems į konkrečią šalį ir išsiaiškinkite, kas taikoma jums.
Galiausiai, kad kelionė klostytųsi sklandžiai, geriausia apsiginkluoti naudingomis mobiliosiomis programėlėmis, tokiomis kaip „Google Maps“, „Tripadvisor“ ir „Foursquare“, kurios padės rasti reikiamas vietas, arba tos šalies susisiekimo programėlėmis, kad galėtumėte patogiai naudotis viešuoju transportu.
Be to, jeigu jūsų mobiliojo ryšio plane neįtraukta ta šalis, į kurią vykstate, įsigykite „eSim“ per „Airalo“ arba kitą panašią programėlę, antraip už tarptinklinį ryšį gali tekti mokėti papildomai.
6. Neprisikraukite pernelyg daug daiktų
Daiktų dėjimasis – turbūt labiausiai erzinanti kelionių dalis, tačiau jeigu nepaliksite šio darbo paskutinei minutei, susitvarkysite.
Jeigu kelionė užsienyje netruks kelis mėnesius, rinkitės rankinį bagažą, geriausia – kuprinę. Taip sutaupysite laiko ir pinigų, o keliauti bus paprasčiau. Pasidomėkite tos vietovės, į kurią vykstate, orais, pasistenkite susidėti visus būtiniausius daiktus, o su kitais reikalingais daiktais nepersistenkite.
Tikriausiai norėsite iš atostogų parsivežti suvenyrų, todėl palikite vietos bagaže šiems ilgam išliekantiems prisiminimams. Dokumentai, piniginė ir mobilusis telefonas – trys tikrai reikalingi daiktai. Visa kita neišvengiamai prireikus nusipirksite vietoje.
Nesvarbu, ar pasiimsite kuprinę, ar didesnį lagaminą, nepamirškite į kelionių draudimo paketą įtraukti bagažo draudimą. Tai suteiks užtikrintumo, kad netikėtumai dėl bagažo nesutrikdys kelionės.
„If“ šalia jūsų, kad ir kur būtumėte
Net jei žinote, kaip suplanuoti kelionę, ne viską galite numatyt. Ir patyrusiems keliautojams užsienyje kartais nutinka netikėtų dalykų: atšaukiamas skrydis, žmogus susižaloja arba su išsinuomotu automobiliu patenka į avariją.
Tokiais atvejais atminkite, kad nesate vieni. „If“ kelionių draudimas palaikys jus bet kurią savaitės dieną ir bet kuriuo paros metu ir, atsižvelgiant į jūsų pasirinktą draudimo apsaugos variantą, padės padengti nenumatytas kelionės išlaidas. Savitarnoje Mano If arba programėlėje „If Mobile Baltics“ galite lengvai ir patogiai pranešti apie draudžiamąjį įvykį. Tereikia pasirūpinti, kad kelionių draudimas būtų įsigytas likus ne mažiau, kaip 3 dienoms iki įvykio.