Darbostogos: privalumai ir patarimai keliaujantiems
Įsivaizduokite: dirbate ir atostogaujate vienu metu. Kompiuteris yra jūsų biuras, o namai – visas pasaulis. Skamba viliojančiai ir norėtumėte išbandyti? Vykite į darbostogas.
Kuo daugiau monotonijos atsiranda kasdieniame gyvenime, tuo labiau rizikuojame sumažinti savo kūrybiškumą bei darbingumą. O jei nuolat patiriame įtampą ar didelį darbo krūvį, tikėtina, gresia perdegimas. Pakeitus aplinką ir kasdienį ritmą galite išvengti perdegimo, pasisemti idėjų, energijos bei kūrybiškumo. Kokia yra darbostogų nauda, populiariausios kryptys bei kaip tinkamai pasiruošti, kad viskas vyktų pagal planą – apie tai šiame straipsnyje.
Kas yra darbostogos?
Darbostogos – tai alternatyvi darbo organizavimo forma, kurioje vienodai svarbią reikšmę turi darbas ir atostogos. Ši praktika atsirado JAV, prieš daugiau nei du dešimtmečius. Pirmieji pradėjo technologijų įmonių darbuotojai, vėliau ši praktika išpopuliarėjo reklamų bei kūrybinės industrijų sektoriuose. Darbostogos Lietuvoje, Europoje bei visame pasaulyje sparčiausiai išpopuliarėjo per Covid-19 pandemiją.
Dabar, kai technologijos yra pažengusios tiek, kad leidžia komandoms netrikdomai bendradarbiauti nesant fiziškai toje pačioje vietoje, darbostogos leidžia atitrūkti nuo monotonijos ir naudotis atostogų privalumais neatsitraukiant nuo darbo.
Darbostogos: tendencija ar taktika?
Pagrindinės darbostogų sąlygos yra darbo aplinkos pakeitimas ir atostogų ritmas po darbo valandų. Anot darbostogas propaguojančių bei jas organizuojančių įmonių, laimingi ir pailsėję darbuotojai yra gerokai sveikesni, kūrybiškesni ir labiau motyvuoti.
Pastebėta, kad darbostogos net tik padeda sumažinti perdegimą, bet ir pakelia komandų bei individualių darbuotojų kūrybiškumą ir darbingumą. Darbostogos yra stipri darbuotojų motyvacijos ir išlaikymo forma. O jei vykstama su komanda, tokia kelionė tampa puikia komandos vienijimo priemone.
Darbostogų nauda
Kaip ir su visomis kelionėmis, darbostogoms reikia planavimo bei pasiruošimo, tačiau išvykus kartą, tikėtina, norėsis dar. Jei svarstote už ir prieš, štai pagrindiniai darbostogų privalumai:
- Aplinkos pokytis skatina kūrybiškumą
Pakeisti aplinką – tai kartu pakeisti rutiną, sutelkti dėmesį į kitus dalykus. Padeda į įprastus dalykus pažiūrėti iš šalies ir naujai įvertinti situacijas, skatina kūrybiškumą.
- Praplečia laisvalaikio pobūdį
Nors dirbate tiek pat valandų ir esate užimti kaip įprasta, būdami naujoje aplinkoje turite galimybę turistauti, išmėginti naujus dalykus, pažinti naują aplinką.
- Padeda įveikti izoliacijos jausmą
Net jei į darbostogas vykstate vienas, lankydamiesi bendro darbo erdvėse sutiksite daug kitų kelionėje dirbančių žmonių. O visiems esant naujoje aplinkoje yra lengviau pradėti pokalbį ir taip susipažinti su žmonėmis iš viso pasaulio.
- Prisideda prie psichologinės gerovės
Aplinkos pakeitimas, pažinimas ir judėjimas stipriai veikia mūsų psichologinę ir fizinę sveikatą. Tik pagalvokite, dirbti 8 valandas iš biuro ar gryname ore ir girdėti ošiančias bangas. O darbą baigus – vykti namo įprastu maršrutu ar tyrinėti nepažįstamas gatveles. Kur jūsų kūnas ir mintys labiau atsipalaiduos?
Kaip suplanuoti darbostogas?
Planuojant pradėkite nuo to, su kuo norite vykti, kokioje aplinkoje norisi būti ir kiek ilgai planuojama būti išvykus.
Pasidomėkite, kokios galimybės yra jūsų darbovietėje. Apsvarstykite, kas būtų naudingiau – keliauti su komanda, ar sava iniciatyva:
- Grupinės darbostogos. Jas dažniausiai planuoja organizacija, kurioje dirbama. Vis didesnė dalis Lietuvos darbdavių darbostogas renkasi kaip motyvacinę priemonę darbuotojams. Taip pat populiaru yra atskirų mažų įmonės komandų darbostogos, kai komanda, pavyzdžiui, IT darbuotojai, vyksta į darbostogas, dirba ties konkrečiu projektu ir sugrįžta su konkrečiais rezultatais.
- Solo darbostogos. Tai naujo ritmo paieškos pačiam sau, dengiant kelionės bei apgyvendinimo kaštus iš savo kišenės. Privalumas tas, kad galite pajausti atostogų privalumus nenaudodami savo atostogų dalies. Lietuvoje kai kurios organizacijos yra įtraukusios nutarimą, kiek galima per metus dirbti iš kitos šalies. Dažnai tai būna nuo savaitės iki keturių savaičių trukmės laikotarpis.
Darbostogų aplinka: kokių įspūdžių tikitės?
Kaip planuojame atostogas, taip ir darbostogas – svarbu išsigryninti, kokiems įspūdžiams esame nusiteikę. Štai keletas populiarių aplinkos tipų planuojant darbostogas:
- Darbostogos iš viešbučio ar sodybos. Tai pats paprasčiausias darbostogų būdas. Galite į jas susiruošti net savo mieste. Svarbiausia pakeisti aplinką. Išsirinkite gerą viešbutį, išbandykite jame siūlomas SPA paslaugas. Jei renkatės sodybą, praleiskite kuo daugiau laiko gryname ore, užsiimkite malonia veikla. Pamatysite, pailsės ir kūnas, ir siela.
- Darbostogos svetimame didmiestyje. Miesto tipo darbostogų koncepcija yra apie apsilankymą kitos šalies didmiestyje. Tikslas - pakeisti kultūrinę aplinką, aplankyti populiarias miesto erdves, sudalyvauti renginiuose, užmegzti naujas pažintis. Tokia patirtis gali suteikti energijos, impulso bei įkvėpimo naujiems užmojams.
- Fiziškai aktyvios darbostogos. Jei po darbo turite energijos, kurią norisi išlieti su prakaitu, pasikrauti adrenalino ar šiaip mėgstate nuotykius, rinkitės fiziškai aktyvias darbostogas. Kopimas, vaikščiojimas, važinėjimas dviračiu, slidinėjimas, vandens sportas ir kitos veiklos padės nuimti stresą, atpalaiduos kūną ir nervinę sistemą, praskaidrins mintis.
- Jei vykstate ilgesniam laikui, galite suderinti visas veiklas. Tačiau svarbu nepersistengti su veiklų gausa. Nepamirškime, kad darbostogų metu turime leisti sau pailsėti.
Kuriam laikui vykti?
Bet kuri kelionė atneš naujų įspūdžių, tačiau jūsų patirtis gali labai skirtis priklausomai nuo to, kiek laiko praleisite naujoje vietoje. Įvertinkite savo galimybes ir lūkesčius, pasvarstykite, koks laikotarpis būtų jums naudingiausias:
- Trumpos darbostogos. Populiariausia trukmė, kurią renkasi įmonės bei komandos – nuo trijų iki septynių dienų. Naudinga, nes pakeičiate aplinką, pailsite pats. Taip pat pamatote kolegas naujoje, neįpareigojančioje aplinkoje. O kadangi laikotarpis nedidelis – tik kelios dienos, tai nespėjate vieni kitiems įkyrėti.
- Vidutinio ilgio darbostogos. Individualūs darbuotojai dažnai išvyksta laikotarpiui nuo kelių savaičių iki mėnesio. Puikus pasirinkimas norint ne tik pakeisti rutiną, tačiau taip pat aplinką. Spėjate susikurti naują dienos ritmą, susipažinti su nauja kultūra bei žmonėmis.
- Ilgos darbostogos. Šiuo atveju leidžiate sau dirbti iš bet kurios vietos kelis mėnesius ar net visus metus. Gali būti panašu į persikraustymą arba nuolatinį lokacijų keitimą (pvz., kas mėnesį), siekiant patirti klajoklišką gyvenimo būdą. Ar pasiryžtumėte tokiai patirčiai?
Kur vykti? Populiariausios darbostogų kryptys.
Darbostogų krypčiai pasirinkti svarbiausi kriterijai dažniausiai yra šie: patogi erdvė dirbti, greitas internetas, palanki nuomos kaina ir ne mažiau svarbu – vietinės virtuvės skoniai.
Kur darbostogauti renkasi vykti lietuviai? Kryptys panašios, kaip ir vykstant atostogauti. Pasak darbostogas padedančių organizuoti įmonių, populiariausios šalys yra Turkija, Portugalija, Ispanija, Tailandas ir Balis. Kuo ypatinga kiekviena šalis?
Turkija
Malonus klimatas, gražus kraštovaizdis ir gera poilsio organizavimo infrastruktūra dažniausiai pritraukia darbuotojus, keliaujančius grupe. Ne retai vienai organizacijai išnuomojamas visas viešbučio pramogų kompleksas. Palankios kainos, pažįstamas maistas, visos sąlygos poilsiui ir, žinoma, vos kelių valandų skrydis. Tai pagrindiniai kriterijai, kurie lemia Turkijos populiarumą, renkantis kryptį darbostogoms.
Portugalija
Lisabona pastaraisiais metais tampa pačiu tikriausiu skaitmeninių klajoklių (angl. digital nomad) lopšiu. Mieste lengvai rasite atvirų bendradarbiavimui (angl. co-working) vietų, skirtų vietų. Tačiau, jei norisi unikalios patirties, vertėtų apsilankyti Madeiroje, kuri neseniai paskelbė save Skaitmeninių klajoklių sala. Įdomu? Vykite tiesiai į Ponta do Sol miestelį, esantį pietų krante. Tai darbo ir atostogų ritmu gyvenančiųjų sostinė, šiuo metu karščiausia vieta darbostogoms Portugalijoje.
Ispanija
Puikus klimatas, Viduržiemio jūros virtuvė ir daug atvirų bendradarbiavimo erdvių. Galite rinktis – norite miesto ir kultūros ar gamtos. Infrastruktūra keliaujantiems ir dirbantiems čia palanki. Dėl palankių gyvenimo sąlygų ir kainų, populiariausias pasirinkimas – Kanarų salos. Čia nemažai atvirų erdvių dirbti, kuriose sutiksite darbostogautojus ar skaitmeninius klajoklius iš viso pasaulio.
Tailandas
Tailando sostinė Bankokas dažnai pasaulio darbostogų bei geriausių atvirų bendradarbiavimo vietų reitinguose atsiranda pirmosiose pozicijose. Kitos populiarios vietos Tailande darbostogoms – Puketo (Phuket) ir Čiangmajus (angl. Chiang Mai) miestai. Lietuviai į Tailandą keliauja sausio–kovo mėnesiais, iškeisdami lietuvišką žiemą ir tamsą į vasarišką atmosferą. Kodėl gi ne?
Balis
Panašiai kaip ir Tailandas, Balis garsėja atvirų bendradarbiavimo vietų gausa ir darbostogauti atvykstančiųjų apgyvendinimu. Populiariausios ir geriausios vietos darbostogoms Balyje – Denpasaras (angl. Denpasar), Ubudas (angl. Ubud), Kuta ir Canggu.
Balis ar Tailandas? Jei darbostogoms norite poilsio ir ramybės tikėtina, kad jums patiks Balis. Jei įkvėpimui reikia miesto kultūros, veiksmo ir daugiau kontekstų – Tailandas tikrai gali tai suteikti.
Patarimai vykstantiems į darbostogas
Ruošiantis kelionei verta pasirūpinti keliais klausimais, kad galėtumėte ramiai užsiimti darbu ir turiningai leisti laisvalaikį.
1. Interneto ryšys
Įsitikinkite, kad pasirinktoje darbostogų vietoje bus kokybiškas interneto ryšys. Jei Lietuvoje turime kokybišką tiekimą įvairiuose kampeliuose, taip tikrai nėra kitose šalyse.
2. Bevielio interneto saugumas
Nuadotis viešu interneto ryšiu yra rizikinga. Venkite jungtis prie interneto banko bei kitos jautrios ar su darbu susijusios informacijos. Naudokite VPN, kuris leidžia saugiai prisijungti prie įmonės vidaus tinklo ir pasiekti kitą svarbią informaciją iš bet kurios pasaulio vietos.
3. Darbo ir poilsio zonos
Pasirūpinkite, kad darbostogose turėtumėte patogias sąlygas ir darbui, ir poilsiui. Jei darbui reikia specialios įrangos, įsitikinkite, kad nekils keblumų ją rasti vietoje. Arba atitinkamai suplanuokite, ką reiktų atsivežti su savimi.
4. Skirtingos laiko zonos
Jei jūsų darbostogų šalis kitoje laiko juostoje, atkreipkite į tai dėmesį planuodami susitikimus. Jeigu laiko juostų skirtumas didelis, įvertinkite iš anksto, ar tai netrukdys darbinei komunikacijai.
5. Mokesčiai
Jei planuojate ilgesnės trukmės darbostogas, vertėtų pasidomėti teisiniais darbo klausimais. Pasigilinkite, kokį laikotarpį galite dirbti iš svečios šalies be įsipareigojimo mokėti vietinius mokesčius.
6. Sveikatos įstaigos
Patikrinkite, kur yra artimiausias medicinos pagalbos punktas, kad nutikus bėdai, žinotumėte, kur kreiptis.
Keliaukite apsidraudę. Kas svarbu ir aktualu
Kad iš darbostogų grįžtumėte pailsėję ir pasisėmę gerų įspūdžių, svarbu turėti draudimą, kuris pagelbės nutikus įvykiui. Kada draudimo gali prireikti? Štai dažniausiai nutinkantys atvejai:
- Jei teks atšaukti ar nutraukti kelionę
Kelionės išlaidų draudimas naudingas atvejais, jei tektų grįžti anksčiau. Taip pat: jei suplanavote kelionę, užmokėjote už apgyvendinimą, lėktuvo bilietus, tačiau dėl svarbios priežasties negalite išvykti. Tokiu atveju bus kompensuotos išlaidos už bilietus ir apgyvendinimą.
- Jei sutriks sveikata ar patirsite traumą
Jei sunegaluosite ar susižeisite ir prireiks medicininės pagalbos, galėsite kreiptis į bet kurią artimiausią kliniką. Kelionės draudimas padengs gydymo išlaidas.
- Jei neteksite kompiuterio ar telefono
Netekti telefono ar kompiuterio darbostogų metu – dar viena kebli patirtis, kai draudimas gali padėti. Pasidomėkite kompiuterio bei telefono draudimu ir keliauti bus ramiau.
Nusiteikite nepamirštamoms darbostogoms
Monotonija stipriai veikia mūsų psichologinę būseną ir įtakoja kūrybiškumą bei darbingumą. Aplinkos pakeitimas, o dar geriau – darbo dienos derinimas su atostogų veikla – suteikia iš esmės naujus potyrius.
Darbostogos užkerta kelią perdegimui, apatijai. O keliaujant kartu su kolegomis tai padės nuimti psichologines įtampas, sustiprinti ryšius ir pagerinti bendrą mikroklimatą. Jūs labiau mėgaujatės darbu, o organizacijų vadovai džiaugiasi padidėjusiu darbuotojų produktyvumu ir lojalumu.
Darbostogas, kaip ir atostogas, svarbu tinkamai susiplanuoti. Kai viskuo tinkamai pasirūpinta iš anksto, galėsite labiau atsipalaiduoti. Turėti tinkama kelionės draudimą su sveikatos draudimu bei kompiuterio ar telefono draudimą yra svarbi pasiruošimo darbostogoms dalis. Keliauti ramiau žinant, kad esi tinkamai pasiruošęs, o nutikus netikėtumams neteks patirti didelių nuostolių bei sulauksite pagalbos.