Eismo įvykio deklaracija paprastai
Nutikus eismo įvykiui natūralu, kad ištinka stresas ar net panika. Tačiau žinodami, ką daryti tokioje situacijoje, galite išvengti painiavos ir išspręsti situaciją sklandžiai.
Dalinamės svarbiausia informacija apie tai, kaip pildyti eismo įvykio deklaraciją ir ką daryti eismo įvykio vietoje. Tai žinodami išvengsite papildomo streso ir greičiau sulauksite atsakymo iš draudimo bendrovės.
Kodėl svarbu užpildyti eismo įvykio deklaraciją?
Eismo įvykio deklaracija – tai pagrindinis dokumentas, padedantis užfiksuoti įvykio detales ir išsaugoti visų dalyvių interesus. Ji būtina dėl kelių priežasčių, pirmiausia dėl teisinės apsaugos, kadangi deklaracija tampa oficialiu įrodymu, jei reikia spręsti ginčus dėl atsakomybės.
Tinkamai užpildyta deklaracija taip pat užtikrina, kad žalos atlyginimo procesas su draudimu vyks greitai ir sklandžiai. Kompensavimo procedūra paprastesnė, nes draudimo bendrovės, spręsdamos dėl kompensacijos, remiasi šiame dokumente pateikta informacija.
Eismo įvykio deklaraciją galite pildyti dviem būdais: elektroniškai arba popierine forma. Pildyti deklaraciją internetu yra patogiau ir greičiau. Tai padaryti galite sveitainėje draudimoivykiai.lt.
Kaip pildyti eismo įvykio deklaraciją
Teisingai ir tiksliai užpildyta deklaracija užtikrina sklandų žalos atlyginimo procesą ir padeda išvengti nesusipratimų. Tiek pildant elektroninę, tiek popierinę formą, svarbiausia atidžiai perteikti informaciją. Štai svarbiausi aspektai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį:
- Duomenys. Patikrinkite, ar teisingai užpildėte visus dalyvių duomenis – vardus, pavardes, automobilių numerius. Net mažiausia klaida gali apsunkinti situaciją.
- Įvykio aprašymas. Detaliai aprašykite eismo įvykio aplinkybes ir nupieškite schemą. Tai padės draudimo bendrovei greičiau suprasti situaciją.
- Pasirašymas. Deklaraciją turi pasirašyti abi pusės.
- Fotografijos. Nufotografuokite įvykio vietą, sugadinimus ir transporto priemones – nuotraukos gali tapti svarbiu įrodymu.
Kodėl patogiau eismo deklaraciją pildyti internetu?
Pakliuvus į eismo įvykį, deklaraciją pildyti internetu yra kur kas paprasčiau, o taip pat ir patikimiau. Duomenys yra perduodami automatiškai ir visa informacija iškart nukeliauja draudimo bendrovei. Nebereikia fiziškai pristatyti dokumentų ar siųsti popierinę kopiją. O dėl greito duomenų perdavimo draudimo bendrovės gali nedelsiant pradėti procesą ir spręsti dėl žalos atlyginimo. Tai sutrumpina bendrą administracinį laiką.
Kitas elektroninio deklaravimo privalumas – mažesnė klaidų tikimybė. Elektroninės platformos dažnai turi įdiegtas instrukcijas ir automatinio pildymo funkcijas (pvz., jūsų asmens ar automobilio duomenys gali būti užpildyti iš anksto). Tai padeda išvengti dažnų klaidų, kurios gali nutikti pildant ranka. Be to, pildant internetu, jūsų deklaracijos kopija paprastai yra saugoma sistemoje. Tai reiškia, kad praradus originalą nereikės rūpintis kopijų paieškomis – viską rasite savo paskyroje.
Pildant internetu procesas yra greitesnis. Internetinė sistema leidžia pildyti deklaraciją realiuoju laiku – įvykio vietoje. Galite iškart pridėti nuotraukas, schemą ar kitą informaciją, nereikia vėliau ieškoti popieriaus ir rašiklio. O pridėti papildomą informaciją yra kur kas paprasčiau, nes nuotraukas ar schemas galite įkelti tiesiogiai iš telefono. Tai užtikrina, kad visi įrodymai būtų pateikti draudikui nedelsiant.
Elektroninė deklaracija yra visada po ranka. Jums nereikia rūpintis, ar turite popierinę formą su savimi. Pakanka turėti išmanųjį telefoną su interneto ryšiu.
Kada rinktis popierinę eismo įvykio deklaraciją?
Popierinė eismo įvykio deklaracija tampa aktuali, jei į eismo įvykį patenkate užsienyje arba neturite prieigos prie interneto. Galite pildyti tiek lietuvišką deklaracijos formą, tiek dokumentą, išduotą kitoje Europos Sąjungos narėje.
Ką daryti jeigu neturite deklaracijos formos?
Jeigu nė vienas eismo įvykio dalyvis neturi eismo įvykio deklaracijos bei galimybės ją pildyti internetu, ją galima pildyti ant balto popieriaus. Tokiu atveju deklaracijoje turi būti nurodyta ši informacija:
- Eismo įvykio data, laikas, vieta;
- Eismo įvykyje dalyvavusios transporto priemonės (automobilio markė, modelis ir valstybinio numerio ženklai);
- Eismo įvykio dalyvių vardai, pavardės, gimimo datos, vairuotojo pažymėjimo numeris ir galiojimo data, gyvenamosios vietos adresai;
- Informacija apie eismo įvykio dalyvių civilinės atsakomybės draudimą (atsakomybę apdraudusių draudikų pavadinimai, adresai, draudimo liudijimo numeris ir galiojimo laikotarpis);
- Eismo įvykio aplinkybės, eismo įvykio liudininkai (vardai, pavardės, gyvenamosios vietos adresai, telefonų numeriai), transporto priemonių sugadinimai;
- Ar buvo sužalotų asmenų (jei taip, pasirūpinkite iškviesti policiją);
- Ar buvo sugadintas kitas turtas be transporto priemonių;
- Nubraižyta eismo įvykio schema, pažymėtos transporto priemonių važiavimo kryptys ir jų valstybiniai numeriai;
- Jei yra galimybė, pasirūpinkite nuotraukomis iš įvykio vietos.
Išvenkite šių dažnai nutinkančių klaidų:
Netinkamai užpildyta eismo įvykio deklaracija gali apsunkinti žalos atlyginimo procesą. Štai dažniausios klaidos:
- Neteisingi ar neišsamūs duomenys
Būtinai patikrinkite, ar teisingai užpildėte dalyvių vardus, pavardes, automobilių numerius ir kitą informaciją. - Neaiškus įvykio aprašymas
Nepakankamai detaliai aprašytos aplinkybės arba netiksli schema gali apsunkinti situacijos supratimą. Įsitikinkite, kad tiksliai perteikėte įvykio eigą. - Trūksta parašų
Deklaracija laikoma negaliojančia, jei ją nepasirašo visi eismo įvykio dalyviai. Užtikrinkite, kad abi pusės pasirašytų dokumentą. - Trūksta nuotraukų bei įrodymų
Neužfiksuota įvykio vieta ir sugadinimai gali tapti trūkstama grandimi ginčų metu. Visada nufotografuokite įvykio vietą, transporto priemones ir sugadinimus.
Kaip elgtis eismo įvykio vietoje?
Nutikus eismo įvykiui, svarbiausia yra išlaikyti ramybę ir veikti pagal aiškų planą. Štai paprasti, tačiau svarbūs žingsniai:
- Sustokite ir įvertinkite situaciją. Nedelsdami sustokite saugioje vietoje, įjunkite avarinius žibintus ir užtikrinkite, kad nei jūs, nei kiti eismo dalyviai nebūtų pavojuje. Jei turite, pastatykite avarinį ženklą.
- Įsitikinkite, ar nėra sužeistų. Jei yra sužeistų žmonių, nedelsiant kvieskite greitąją pagalbą ir policiją. Šių tarnybų pagalba svarbi tiek medicininiu, tiek teisiniu požiūriu.
- Užfiksuokite įvykį. Fotografuokite įvykio vietą: transporto priemones, sugadinimus, numerius, kelio ženklus ir kitas svarbias detales. Nuotraukos bus vertingas įrodymas sprendžiant ginčus.
- Užpildykite eismo įvykio deklaraciją. Jei nėra būtinybės kviesti policijos, kartu su kitais įvykio dalyviais užpildykite deklaraciją (popierinę arba elektroninę). Patikrinkite, ar visi duomenys tikslūs, o abi pusės pasirašė dokumentą.
- Palikite įvykio vietą tik užbaigę formalumus. Jei situacija išspręsta ir nereikia policijos, galite saugiai tęsti kelionę. Įsitikinkite, kad visi dalyviai turi deklaracijos kopijas ir kontaktinius duomenis.
Kada būtina į eismo įvykį kviesti policiją?
Policiją kviesti būtina tokiais atvejais:
- jei dėl eismo įvykio aplinkybių nesutariama;
- jei eismo įvykio metu žuvo ir buvo sužeistas žmogus;
- jei nežinomas nukentėjusio turto savininkas (pvz. apgadintas stovintis automobilis);
- jei kaltininkas pasišalino iš įvykio vietos.
Visais kitas atvejais užtenka užpildyti eismo įvykio deklaraciją, o jei jos nėra ant balto popieriaus lapo nurodyti dalyvius, aplinkybes, nupaišyti schemą. Kaltininkas savo kaltę turėtų patvirtinti pasirašydamas eismo įvykio deklaraciją.
Eismo įvykis ir draudimas. Ką svarbu žinoti
Nutikus įvykiui, draudimas padės atlyginti žalą. Jei nukentėjote nuo automobilio, drausto kitoje draudimo bendrovėje, registruokite įvykį kaltininko draudimo bendrovėje.
Pranešę „If“ privalomojo automobilio draudimo įvykį:
- Per 1 d. d. gausite SMS žinutę ir el. laišką su žalos eksperto kontaktais ir informacija apie tolesnę eigą.
- Gavę informaciją ir bylos numerį, susitarkite su pasirinktu remonto partneriu dėl automobilio apžiūros ir remonto.
- Remonto partneris atliks apžiūrą ir suderins su mumis remonto sąmatą. Ją patvirtinsime per 2 d. d.
- Galėsite pradėti automobilio remontą arba, jei pasirinkote, išmoką – sulauksite jos.
Norėdami užsitikrinti finansinį stabilumą, rinkitės kasko draudimą. Tada draudimas kompensuos jūsų patirtą žalą nepriklausomai nuo to, kas yra įvykio kaltnininkas.
Būkite budrūs
Eismo įvykis yra išties nemaloni patirtis, tačiau pasiruošimas ir žiniojimas, ką daryti įvykiui nutikus, gali sumažinti stresą. Nepamirškite: svarbiausia – jūsų ir kitų asmenų saugumas.