Kaip žiemą jaustis gerai: aktyvumas ir poilsis šaltuoju sezonu

Žiema, ypač Šiaurės pusrutulyje, dažnai primena žiemos miegą. Kai gamta nurimsta, o gyvūnai pasiruošia žiemoti, daugelis žmonių taip pat linkę ieškoti šilumos ir ramybės. Tačiau gyvenimas žiemą neturi sustoti – neverta vien tinginiauti ir skųstis oru.

Paruošėme penkis praktiškus patarimus, kaip išlikti aktyviems ir gerai jaustis žiemą. Išbandykite, atraskite, kaip tai padeda jums, ir išlaikykite gerą fizinę bei psichikos sveikatą šaltuoju sezonu.

Vyras su snieguota barzda ir didele šypsena eina pajūryje žiemą nešdamasis banglentę.

1. Leiskite laiką lauke

Daugelis žmonių žiemą mėgsta įsitaisyti viduje su puodeliu arbatos ir geru filmu. Nors niekas nesiginčys, kad tai malonu, išlaikyti aktyvų gyvenimo būdą labai svarbu ir dėl kūno, ir psichikos sveikatos.

Nors pradžioje tai gali pareikalauti šiek tiek valios, aktyvi veikla lauke žiemą suteikia daug naudos:

  • stipresnė imuninė sistema: leidžiant laiką lauke, net ir šaltu oru, gali sustiprėti imuninė sistema ir padidėti atsparumas ligoms;
  • geresnė fizinė sveikata: bet kokia veikla žiemą dažnai reikalauja daugiau pastangų, todėl sudeginama daugiau kalorijų ir daugiau dirba raumenys;
  • psichikos sveikata: užsiėmimai lauke žiemą gali padėti suvaldyti sezoninius nuotaikos svyravimus ir padidinti energijos lygį, nes gauname daugiau natūralios šviesos;
  • streso sumažinimas: įrodyta, kad buvimas gamtoje mažina stresą ir nerimą;
  • geresnis miegas: fizinė veikla lauke gali pagerinti miego kokybę ir padėti jaustis labiau pailsėjusiam bei energingam.

 

2. Išlikite aktyvūs ir išbandykite žiemos sporto šakas

Ar pastebėjote, kad po treniruočių dažnai apima džiaugsmas, energija ir pasitenkinimas? Sportuojant, ypač šviežiame žiemos ore, užplūsta hormonai, gerinantys tiek gerą fizinę, tiek psichinę savijautą. Kai leidžiatės sniegu padengtais šlaitais ar vaikštote apledėjusiais takeliais, jūsų kūnas išskiria endorfinus – natūralias skausmą malšinančius ir nuotaiką pakeliančius hormonus, kurie atsveria stresą ir nuovargį.

Šaltis dažnai būna ta priežastis, dėl kurios žmonės nesiryžta išbandyti žiemos sporto šakų, tokių kaip čiuožimas, slidinėjimas, snieglenčių sportas, žygiai, bėgimas ir kt. Tačiau viskas priklauso nuo tinkamos aprangos ir pasiruošimo. Prieš pasirinkdami naują žiemos hobį, išsiaiškinkite, kokios aprangos ir įrangos tam reikia, ir pradėkite palaipsniui – nuo mažesnių atstumų ir mažesnio intensyvumo treniruočių.

Net jei dar nesijaučiate pasirengę autis pačiūžas ar šokti ant snieglentės, išeikite iš komforto zonos nustatydami mažesnius tikslus. Pavyzdžiui, kasdien eikite trumpai pasivaikščioti, kartą per savaitę išsiruoškite į mini žygį arba tiesiog siekite kasdienio žingsnių skaičiaus. Jei pajusite teigiamą šių ne itin intensyvių užsiėmimų poveikį, ilgainiui galėsite padidinti jų dažnį ar intensyvumą.

3. Atsipalaiduokite ir rūpinkitės savimi

Nors užsiėmimai lauke teikia džiaugsmo, yra daugybė galimybių mėgautis žiema ir viduje. Nesvarbu, ar tai būtų laikas su gera knyga, rankdarbiai ar ėjimas į koncertus ar teatro spektaklius, raskite veiklą, kuri teikia jums džiaugsmo ir padeda išlikti pozityviems. Be to, nepamirškite, kad geras poilsis ir atsipalaidavimas yra ne mažiau svarbūs nei aktyvumas.

Štai keletas atsipalaidavimo metodų, kuriuos galite išbandyti šaltuoju metų laiku:

  • prioritetas – kokybiškas miegas: stenkitės išmiegoti 7–9 valandas kiekvieną naktį, ypač žiemą, kai mūsų kūnas natūraliai nori daugiau poilsio;
  • praktikuokite sąmoningumą: tokios metodikos kaip meditacija, joga ir gilus kvėpavimas padeda sumažinti stresą ir geriau susikaupti;
  • išsimaudykite šiltoje vonioje: šilta vonia gali padėti atsipalaiduoti raumenims ir nuraminti mintis;
  • nusistatykite pasiekiamus tikslus: maži, pasiekiami tikslai gali pagerinti nuotaiką ir padėti pajusti pasiekimo jausmą.

4. Nemėgstamą veiklą susiekite su teigiamomis asociacijomis

Pasistenkite paversti tai, kad jums žiemą patinka, motyvacijos ir įkvėpimo šaltiniu. Asociacija tarp produktyvios ir malonios veiklos gali įtvirtinti paveikią naudingų įpročių grandinę. Ši prielaida paaiškinta knygoje „Įpročio galia“ (angl. „The Power of Habit“), kurią parašė Pulitzerio premijos laureatas Charles Duhigg. Kaip tai veikia?

Įsivaizduokite, kad reikia atlikti darbą, kuris jums ne itin patinka, pavyzdžiui, sutvarkyti namus. Vietoje to, kad jo vengtumėte, galite jį susieti su kuo nors, kas jums patinka. Pavyzdžiui, tvarkydamiesi galite klausytis savo mėgstamos grojaraščio. Laikui bėgant, jūsų smegenys susies tvarkymąsi su teigiamais jausmais, kuriuos sukelia muzika.

Lygiai taip pat uždegę kvapnią žvakę ar apsivilkę jaukų megztinį galite sukurti teigiamą ritualą ir paversti malonesniais kitus darbus. Nuolat derindami malonią veiklą su mažiau pageidaujamomis, galite perprogramuoti savo smegenis, kad pradėtumėte ją vertinti teigiamai.

5. Daugiau šviesos namuose

Žiema savo ramesniu tempu suteikia unikalią galimybę pasirūpinti savo gyvenamąja erdve. Skirtingai nuo vasaros šurmulio, šaltieji mėnesiai suteikia progą įgyvendinti seniai atidėtas namų gražinimo idėjas. O kuriant sau smagią ir įkvepiančią namų aplinką vien procesas atneša nemenką pasitenkinimą.

Galbūt jūsų namams nereikia rimtos renovacijos, tačiau vis tiek galite kai ką nuveikti, kad jūsų gyvenamoji aplinka keltų nuotaiką:

  • Išnaudokite natūralią šviesą. Įleiskite kuo daugiau natūralios šviesos, atitraukdami užuolaidas dienos metu. Naudokite saulės šviesą imituojančius prietaisus (pvz., šviesos terapijos lempas), kurios galėtų sukurti šviesesnę ir ūpą pakeliančią aplinką tamsesniais mėnesiais.
  • Paeksperimentuokite su dirbtine šviesa. Kai saulė nusileidžia, transformuokite savo erdvę šiltu žvakių, spalvotų girliandų ir aplinkos švytėjimu. Išmanieji apšvietimo prietaisai leidžia reguliuoti lempų intensyvumą ir spalvą, kad sukurtumėte tobulą atmosferą – ar tai būtų ryški ir suteikianti energijos, ar švelni ir romantiška aplinka.
  • Dekoruokite namus šviesiomis spalvomis. Apsvarstykite galimybę perdažyti sienas šviesiomis spalvomis, kad kambariai atrodytų šviesesni. Pasirinkite šviesių spalvų baldus ir kilimus. Strategiškai išdėstyti veidrodžiai gali atspindėti šviesą ir sukurti erdvės iliuziją.
  • Įneškite žalumos. Pastatykite vazoninių augalų arba pamerkite gyvų gėlių – taip į namus įnešite daugiau gyvybės ir spalvų.

Žiemą nebūtina kentėti – galima klestėti!

Vasara su daugybe užsiėmimų gali blaškyti, tačiau žiema suteikia galimybę skirti pirmenybę rūpinimuisi savimi ir namų tobulinimu. Įgyvendinę aprašytas strategijas, galite sukurti jaukią ir kviečiančią pasibūti aplinką, kuri palaikys jūsų gerą savijautą ir pozityvų požiūrį. O leisdami sau išbandyti įvairesnes aktyvias veiklas išnaudosite žiemą naujiems potyriams.

Nepamirškite – saugumo jausmo užsitikrinimas taip pat yra rūpinimosi savimi strategija. Koncentruodamiesi į sveikatą ir namus įsitikinkite, kad esate apsisaugoję nuo netikėtų gyvenimo įvykių. Patikima draudimo apsauga, tokia kaip nelaimingų atsitikimų, namų, automobilio ir kitų rūšių draudimas, gali suteikti finansinį saugumą, leidžiantį mėgautis žiemos sezonu be rūpesčių.

Susiję straipsniai