Kaip paruošti automobilį ir saugiai važinėti rudens sezonu

Atsisveikinus su vasara ir medžiams pasipuošus spalvinga lapija, laikas ruoštis vėsesniems mėnesiams ir pakoreguoti savo vairavimo įpročius. Ruduo atneša savų vairavimo iššūkių, tad svarbu atsižvelgti į besikeičiančias sąlygas – pradedant trumpėjančiu šviesiuoju paros laiku ir baigiant balomis ir slidžiais keliais – ir iš anksto paruošti transporto priemonę.

Šaltuoju metų laiku atkreipkite dėmesį į 6 esminius dalykus ir užsitikrinkite, kad rudenį išvengtumėte pavojų ir būtumėte saugūs kelyje.

Rudens kelionės metu sustojęs universalo tipo automobilis, mergina ir jos auksinis retriveris sėdi atvertoje bagažinėje.

1. Įvertinkite automobilio techninę būklę

Prieš išvažiuojant į gatves ar leidžiantis į rudenines keliones, įsitikinkite, ar jūsų automobilis atitinka besikeičiančias oro sąlygas ir iš tikrųjų galite važiuoti be problemų.

Nors eilinė automobilio apžiūra turėtų būti atliekama kas kelis mėnesius ir prieš ilgesnes keliones, rudenį ji tampa dar svarbesnė. Vėsesnis oras gali paveikti jūsų transporto priemonės sistemas, o juk mažiausiai norėtumėte netikėtai sugedusio automobilio, ypač kai skubate.

Pradėkite nuo akumuliatoriaus patikrinimo – kai temperatūra nukrenta žemiau nulio, senas akumuliatorius gali išsikrauti, todėl įsitikinkite, kad akumuliatorius  įkrautas arba pakeiskite jį nauju. Tada nepamirškite pasikeisti padangų į žiemines ir patikrinti jų slėgį bei bendrą būklę, kad būtų užtikrintas optimalus sukibimas. Be to, dabar pats laikas patikrinti stabdžius.

Taip pat turėtumėte papildyti visus skysčius, įskaitant priekinio stiklo plovimo skystį (tinkamą esant žemesnei temperatūrai), antifrizą ir alyvą. Pakeiskite valytuvus, jei kurį laiką to nedarėte – juk norite gero matomumo net ir esant stipriam lietui arba pūgai.

2. Sumažinkite greitį ir planuokite į priekį 

Ruduo yra mokslo metų pradžia, o tai reiškia, kad gatvės prie mokyklų tampa vis judresnės. Įvairaus amžiaus vaikai keliauja pėsčiomis arba tėvai stabteli juos išleisti, tad vairuojant svarbu išlaikyti budrumą stebint pėsčiuosius. Be to daugeliui ruduo yra atostogų sezono pabaiga, todėl miestuose rytais ir popietėmis gali susidaryti didesnės spūstys.

Kadangi eismo sąlygos keičiasi, net ir įprastiems savo maršrutams skirkite daugiau laiko, atidžiau vairuokite šalia pėsčiųjų perėjų, ypač mokyklų zonose ir gyvenamuosiuose rajonuose. Susiplanuoti geresnį maršrutą ir apvažiuoti spūstis padės navigacijos programėlės, kuriose matysite kelių apkrovą esamuoju laiku.

Taip pat apsvarstykite galimybę išvykti anksčiau ar vėliau piko valandų, ypač esant prastenėms oro sąlygoms. Tokiu būdu praleisite mažiau laiko kelyje bei išvengsite rizikingų vairavimo situacijų, būdingų piko valandoms.

3. Pasiruoškite tamsai ir miglai keliuose

Dienoms trumpėjant vis dažniau teks važinėti tamsoje. Rūkas ir prieblanda taip pat pasitaiko dažniau, ypač ankstyvą rytą ir žvarbiais vakarais. Vairavimas tokiomis sąlygomis reikalauja ypatingo atsargumo ir prireikia laiko prie jų priprasti.

Patikrinkite priekinius ir rūko žibintus, įsitikinkite, kad jie veikia tinkamai. Galbūt netgi norėsite pasitikrinti akis, jei dažnai jaučiate nuovargį – geriau pasiruošti akinius prieš prasidedant tamsiausiam metų laikui.

Prisiminkite, jei atsidūrėte tamsoje ir rūke, važiuokite lėtai ir padidinkite atstumą tarp savo ir kitų transporto priemonių, kad sustojimo laikas būtų ilgesnis.

4. Nenuvertinkite slidžių kelių 

Lietus – dažnas svečias antroje rudens pusėje, dėl to gali susidaryti daugybė balų ir šūsnys šlapių lapų. Nors į krintančius lapus žiūrime kaip į nekenksmingą ir nostalgišką dalyką, iš tikrųjų jie gali sukelti pavojų kelyje. Didelis kiekis lapų gali blokuoti kelio drenažą, paslėpti duobes ir sumažinti dangos sukibimą. Drėgni lapai kartais gali būti slidesni nei ledas.

Rudens vidury paprastai prasideda ir pirmosios šalnos. Būkite atsargūs rytais po šaltos nakties, kai šerkšnas gali padengti kelius, ypač ant tiltų ir pavėsyje. Visada nuvalykite šerkšną nuo priekinio stiklo, kad užsitikrintumėte gerą matomumą.

5. Turėkite po ranka akinius nuo saulės

Žinant, kad rudenį saulėtų dienų ne taip jau ir daug, toks patarimas gali pasirodyti nieko vertas, tačiau daiktadėžėje vis tiek turėtumėte laikyti akinius nuo saulės. Rudenį saulė danguje būna žemiau, todėl patekėdama ir leisdamasi ji dažniau šviečia tiesiai į akis ir pablogina matomumą.

Be to, akiniai nuo saulės gali praversti tada, kai šviesa atsispindi nuo šlapio kelio ir pradeda akinti. Kartais vargina ir tamsiu paros metu gatvėse atsispindinti šviesoforų ir kitų automobilių šviesa.

Galiausiai, nuolat švarus priekinis stiklas taip pat pagerins matomumą.

6. Saugokitės laukinių gyvūnų

Ruduo – aktyvus metas laukinei gyvūnijai, ypač elniams, nes lapkritį pats jų rujos įkarštis. Tai reiškia, kad dažniau su jais susidursite keliuose arba šalia jų, ypač auštant ar sutemus, kai matomumas jau prastas. Nepamirškite, kad elniai keliauja bandomis, tad jei pamatysite vieną, kelią gali kirsti dar keletas.

Kiti naktiniai gyvūnai, pavyzdžiui, lapės ar meškėnai, taip pat suaktyvėja tamsiuoju paros metu, todėl saugokitės ir jų. Apskritai gera praktika yra sumažinti greitį važiuojant per miškus ar palei didelius laukus ir įsjungti tolimąsias šviesas, kol įvažiuosite į miesto zoną.

Jei gyvūnas kerta kelią tiesiai prieš jus, nebandykite sukti į šoną ar apvažiuoti, nes galite nesuvaldyti automobilio. Verčiau tvirtai stabdykite ir važiuokite tiesiai – žala greičiausiai bus daug mažesnė nei įvažiavus į griovį.

Automobilio draudimas – finansinis saugumas jums

Ruduo yra nuostabus metas leistis į keliones ir mėgautis nuostabiais gamtos vaizdais, tačiau jis taip pat pateikia ir nemažai iššūkių. Vadovaudamiesi pirma pateiktais patarimais, būsite pasiruošę saugiai važinėti rudenį ir žiemą.

Deja net jeigu padarėte viską, kas priklauso nuo jūsų, avarijos vis tiek gali įvykti. Apsidraudę kasko draudimu, būsite geriau pasirengę susitvarkyti su bet kokiais sunkumais rudenėjančiuose keliuose, ir jums nereikės patiems padengti visos žalos.

Nepamirškite, kad jums reikalingas ir vairuotojo civilinės atsakomybės draudimas, kadangi jis yra privalomas, jei norite dalyvauti kelių eisme. Apie šių dviejų draudimo rūšių skirtumus galite sužinoti straipsnyje apie kasko ir privalomojo draudimo palyginimą.

 

Susiję straipsniai