Kaip išvengti nuostolių ūkininkaujant?
Niekas nėra apsaugotas nuo nelaimių versle, tačiau turint tinkamą apsaugą yra žymiai lengviau atstatyti ir tęsti veiklą, net po sunkiausių incidentų.
Keturios sritys, kuriose žemės ūkio verslui gali padėti draudimas.
Žemės ūkio verslas reikalauja ir planavimo, ir lankstumo, bet net kruopščiausias ūkininkas susiduria su netikėtumais. Tokie įvykiai kaip gaisras, technikos pažeidimai ar stichinės nelaimės pareikalauja neplanuotų išlaidų, o sustojus darbams sumažėja pajamų srautas.
Apie dažnai pasitaikančias situacijas ir kaip su jomis susitvarkyti dalinasi Saulius Baranauskas, „If“ įmonių turto produkto vadovas.
1. Žemės ūkio technika
Keletas dažnai pasitaikančių nuostolių yra atvejai, kai žemės ūkio technika nuvažiuoja nuo kelio, akmenys apgadina kombainų pjaunamąsias, o krautuvams išdūžta stiklai.
-
Akmenys laukuose
Visada norėtųsi dribti tobulai tvarkiname lauke, tačiau realybėje pasitaiko ir labai nepatogių vietovių. O dėl vieno nepastebėto akmens gali tekti pakeisti visą pjaunamąją, kurios kaina kartais siekia kelias dešimtis tūkstančių eurų.
-
Gaisras
Žemės ūkio technika gali smarkiai nukentėti dėl gaisro, kurio priežastys būna visai netikėtos.
Saulius Baranauskas mini atvejį, kai viename ūkyje po darbo dienos užsidegė traktorius, nes sprogo ant jo sumontuoto apsaugos įtaiso baterija. Žala siekė 223 000 eurų. Kadangi transporto priemonė buvo apdrausta, savininkas galėjo įsigyti naują ir tęsti veiklą nedelsdamas.
Kaip rodo „If“ statistika, vidutinė išmoka dėl žalos technikai siekia 4 800 eurų, o vidutinis nuostolis dėl gaisro – net 16 tūkst. eurų. Kiekvienas ūkininkas tokiais atvejais finansinę naštą gali sumažinti, įsigydamas žemės ūkio technikos draudimą.
-
Įvykis kelyje
Gana dažnai pasitaiko, kad mašinos nuvažiuoja nuo kelio, įvažiuoja į duobę, atsitrenkia į pastatą ar kitą įrenginį, užsimeta krovinį. Apvirtus traktoriui dažnai tenka „mašiną nurašyti“, tad patiriama šimtatūkstantinė žala.
Žemės ūkio darbuose kasdien naudojama itin brangi technika: traktorius, kombainas, purkštuvas, sėjamoji, krautuvas, priekaba ir t.t. Kiekvieną jų apgadinus ar praradus gali kilti didelių nuostolių.
Nutikus tokiam įvykiui, žemės ūkio technikos draudimas kompensuoja patirtus nuostolius ir leidžia sutelkti dėmesį į žemės ūkio darbus, tuo tarpu draudimo komanda padeda susidoroti su problema.
2. Pastatai ir įranga
Pastatai, įranga ir produkcija sudaro reikšmingą verslo turto dalį. O gamtos veiksniai gali pridaryti nuostolių ne tik laukuose, bet ir ūkio pastatams bei statiniams. Pavyzdžiui, kad ir kokių atsargumo priemonių imsitės, stiprus vėjas ar degančios žolės sukeltas gaisras gali atnešti nemažų nuostolių.
Audros žalos atveju nukenčia mažesni pastatai ar silpnesnės pastogės. Tokiais atvejais turto draudimo kompensacijos svyruoja nuo kelių tūkstančių iki kelių dešimčių tūkstančių eurų.
Gaisrų kyla rečiau, tačiau dėl jų nuostoliai būna didžiausi ir skaudžiausi. Net jei gaisras sėkmingai suvaldytas, nuo dūmų aprūksta patalpos, o sandėliuojama produkcija tampa nebetinkama naudoti.
Skaudesnis pavyzdys, kai viename ūkyje staiga užsidegė po darbų į garažą pastatytas krautuvas. Krautuvas sudegė visiškai, tačiau liūdniausia, kad gaisras išplito ir apgadino pastatą, kitus du įrenginius. Deja, buvo draustas tik krautuvas. Bendra neapdrausto turto žala siekė 100 tūkst. eurų – tai didelė finansinė našta, kurią ūkininkui teko sumokėti iš savo kišenės.
Įmonių turto draudimas atlygina nuostolius, kuriuos sukelia:
- ugnis
- liūtis ar audra
- vandentiekio avarija
- įtampos svyravimai
- vagystė ar vandalizmas
- stiklo dūžis ar kitos rizikos
Kitas atvejis, kai klientas buvo apdraudęs tik lizinguojamą grūdų džiovyklą. Šioje kilus gaisrui, sudegė ne tik įrenginys, bet ir atsargos, šalia buvę nedrausti statiniai.
Renkantis draudimą Saulius Baranauskas pataria žvelgti kompleksiškai, atkreipti dėmesį į įvairias situacijas. O draudimo bendrovė yra Jūsų verslo partneris, kuris gali patarti ir įvertinti visas galimas rizikas.
3. Nutrūkusi verslo veikla
Darbo veiklos sutrikdymas žemės ūkio versle gali sukelti problemų bangą. Jei buvo apgadinta įranga, verslas negalės jos naudoti ir tuo laikotarpiu gauti pajamų. O reikšmingu momentu sustojusi veikla gali netgi nesugniuždyti verslą.
Pavyzdžiui, dėl gaisro sugadinta grūdų džiovinimo įranga. Naują įrangą pagaminti, sumontuoti ir patikrinti gali užtrukti iki 12-os mėnesių. Tuo laikotarpiu negalėsite vykdyti veiklos, negausite jokių pajamų, bet vis tiek turėsite mokėti atlyginimus darbuotojams ar paskolos įmokas bankui.
Tokioje situacijoje verslo nutrūkimo draudimas kompensuoja išlaidas ir leidžia tęsti darbus bei greitai atstatyti patirtą žalą.
Verslo nutrūkimo draudimas atlygina negautų pajamų dalį ir padengia pastoviuosius kaštus: darbo užmokestį, paskolas. Taip pat kompensuojamos ir kitos papildomos išlaidos, skirtos verslo nutrūkimo nuostoliams mažinti, kai dėl sugadinto ar sunaikinto turto sutrinka įmonės veikla.
4. Civilinė atsakomybė žemės ūkyje
Įmonės veikla gali padaryti žalos kitų asmenų – klientų, darbuotojų, nuomininkų ir pan. – turtui, sveikatai, taip pat gamtai. Tokia žala gali siekti šimtą ar tūkstantį eurų, bet gali perkopti ir dešimtis ar net šimtus tūkstančių. Jei įmonė apsidraudusi civilinės atsakomybės draudimu, nuostolius nukentėjusiesiems atlygina draudikas.
Gali susidaryti situacija, kai žemės ūkio verslui teks atsakyti už nekokybišką produkciją.
Pavyzdžiui, ūkyje užauginti ar pagaminti produktai buvo įvertinti kaip nesaugūs ar kenksmingi pirkėjų sveikatai. Pirkėjas apsinuodys pagamintu maisto produktu arba teikiamos nekokybiškos žaliavos (pienas, mėsa ar grūdai) bus panaudotos kito produkto gamybai. Tokiu atveju neturint draudimo, staigi nuostolių našta gali smarkiai pakenkti verslui.
Nuostolių trečiosioms šalims gali sukelti ir, tarkime, grūdų džiovykloje įvykęs gaisras, kai sudega kitos įmonės atsargos – grūdai. Civilinės atsakomybės draudimas galėtų padengti tokias išlaidas grūdų savininkui.
Prieš pradedant skubius žemės ūkio darbus, kiekvienam verslininkui svarbu įvertinti jų riziką. Iškilus netikėtumams, „If“ draudimas padės sklandžiai susitvarkyti, o Jūs galėsite sutelkti dėmesį į suplanuotus darbus.
Patariame savo klientams, kaip išvengti kritinių įvykių. O jeigu jie nutinka, mūsų tikslas ir įsipareigojimas – būti šalia ir būti realia pagalba verslui.