5 patarimai, kaip apdrausti žemės ūkio mobilią techniką

Kombainas laukuose įtraukė akmenį, o purkštuvas prakirto padangą? Žiemą dėl trumpojo jungimo užsidegė senas traktorius, o miške naujajam išdužo priekinis stiklas?

Sužinokite, į ką verta atkreipti dėmesį apdraudžiant žemės ūkio techniką, kad tokie nenumatyti įvykiai nesugriautų planų.

Pastaruosius kelerius metus Lietuvoje stabiliai auga naujos ir naudotos mobilios įrangos pardavimai. Priežastys įvairios, bet šiuo metu įtaką daro didėjanti vietinės žemės ūkio ir ūkininkavimo produkcijos paklausa ir pakilusios šildymo žaliavų ir statybinių medžiagų kainos. 

Žemės ūkio naujokams ar plečiantiems savo mobilios technikos parką verta pasidomėti mobilios įrangos draudimu, kad pasitaikius nelaimei, tai neturėtų didelės įtakos finansiniam ūkio stabilumui.

Apie mobiliosios technikos draudimo sąlygas ir privalumus konsultuoja Saulius Baranauskas, draudimo bendrovės „If“ privataus turto draudimo produkto vadovas.

1. Apskaičiuokite visos savo technikos vertę

Ūkininkai kartais vis dar galvoja „geriau reguliariai atidėsiu pinigų juodai dienai, nei įsigysiu draudimą“. Deja, kai nutinka netikėtas įvykis, pavyzdžiui, apgadinus traktorių, dažnai pritrūksta lėšų jam sutvarkyti. Tuomet tenka skolintis pinigų turtui atkurti ar suremontuoti.

Vienas būdų jaustis ramiau – apdrausti mobilią techniką. Pastarųjų penkerių metų „If“ žalų statistika rodo, kad didėja ne tik žalų skaičius, bet ir vidutinė draudimo išmoka. Ji šiuo metu siekia apie 4,5 tūkst. eurų. Be to, svarbu atsiminti, kad net ir ribotam laikui praradus techniką, galite patirti didesnių nuostolių dėl sustojusių darbų. Pasitaikius nelaimei, turėdami tinkamą draudimą galėsite atsitiesti greičiau.

Mobilios technikos draudimo skaičiuoklė

2. Pasidomėkite vagystės aptikimo sistemomis

Jei technikos vertė viršija kelis šimtus tūkstančių eurų, draudimo bendrovės paprastai reikalauja, kad ji turėtų radijo bangomis veikiančią vagystės aptikimo sistemą. Vienos populiarių – „Sherlog“, „Cobra Connex“ ar „Track guard“ apsaugos sistemos.

Tarp specializuotos įrangos savininkų vis labiau populiarėja ir įrenginiai su GPS sistema. Visgi GPS veiklos valdymo sistema ir radijo bangomis veikianti vagystės aptikimo sistema nėra tas pats. GPS signalus galima gana lengvai blokuoti elektroniniais trikdžių slopintuvais ir jų veiklą gali sutrikdyti izoliuotos erdvės, pvz., betoniniai garažai. O radijo signalų beveik neįmanoma trikdyti.

3. Mobilios technikos draudimas vs. kasko

Draudžiant mobilios technikos ar kasko draudimu, objektas (traktorius, miškovežis ar kita technika) apdraudžiamas nuo pagrindinių rizikų. Tai yra nuo gaisro, savaiminio užsiliepsnojimo, vagystės, žalos dėl stichinių nelaimių, medžio užvirtimo ir kt. Technika yra apdrausta eksploatacijos metu ir nenaudojimo atveju, kai stovi.

Lyginant mobilios technikos ir kasko draudimą, skiriasi apdraustos technikos paskirtis ir naudojimo vieta, nuo kurios priklauso apdraustos rizikos.

Kasko apdraudžiamos transporto priemonės, skirtos vežti žmones ar krovinius viešuosiuose keliuose. Pagrindinė rizika yra susijusi su dalyvavimu eisme (nuvažiavimas nuo kelio, susidūrimas su kita transporto priemone, įvairūs smulkūs įbrėžimai ir apgadinimai).

Tuo tarpu specialioji įranga yra naudojama miškuose, laukuose, statybvietėse, karjeruose ir kitose ekstremalesnėse vietose, kur smulkūs įbrėžimai ar apgadinimai yra kasdieninio darbo dalis. Tokios įrangos žalos paprastai yra susijusios su atliekamų darbų specifika (įklimpimas į gruntą, krovinių užkritimas, akmenų patekimas į kuliamąją, įvažiavimas į duobę laukuose ir pan.).

4. Nuo kokių rizikų apdrausti įrangą?

Nustatant draudžiamąjį įvykį taikomos konkrečios sąlygos, apdraustos rizikos ir išimtys. Kad žalos atveju jaustumėtės ramūs, sudarydami draudimo sutartį apsvarstykite įvairius galimus pavojus. 

Kaip pataria S. Baranauskas, norint suvaldyti rizikas ir nuostolius, visų pirma reikia atsakyti sau: kur mano įmonėje slypi didžiausios grėsmės, kur dažniausiai gali pasitaikyti žalos.

Ką įtraukti į mobilios technikos draudimą

  • Padangų sugadinimas. Tai dažnai pasitaikantis įvykis, sudarantis apie 15 proc. visų žalų.
  • Remontui naujos, o ne naudotos dalys. Techniką iki 5 metų galima apdrausti atkuriamąja verte, kai remonto atveju netaikomas nusidėvėjimas.
  • Stiklų ir žibintų sugadinimas. Papildomas pranašumas būtų, jei polise nėra atskaitymo pirmuoju stiklo ir (arba) priekinių žibintų pažeidimo atveju.
  • Įrangos savaiminis užsiliepsnojimas. Tai aktualiausia miško įrangai, kombainams ir frontaliniams krautuvams. „If“ mobilios įrangos draudimas nuo tokios nelaimės atlygina įvairaus amžiaus įrangai padarytus nuostolius (senesnei įrangai pritaikoma didesnė išskaita).
  • Įmokos padalijimas. Draudimo įmokos gali būti išskaidomos į mokėjimus keliomis dalimis be jokių papildomų sąlygų.

5. Nurodykite realią įrangos vertę

Įsitikinimas, kad „seną traktorių apdrausiu už didelius pinigus, o jam sugedus gausiu gerą draudimo išmoką nėra teisingas, nes specialiosios įrangos vertė kasmet mažėja dėl nusidėvėjimo.

Atsitikus draudžiamajam įvykiui, kai sunaikinamas traktorius, draudimas padengs lygiavertės įrangos įsigijimą. Tai reiškia, kad padengiama vertė, už kurią rinkoje galima įsigyti tos pačios markės, modelio, amžiaus, komplektacijos ir nusidėvėjimo traktorių.

Šis principas galioja ir atvirkščiai: neturėtumėte drausti technikos mažesnei vertei. Pavyzdžiui, jei įsigijote įrangą su didele nuolaida ar gedimais, kurie vėliau buvo pašalinti. Tokią įrangą rekomenduojama apdrausti dabartine jos rinkos kaina, o ne įsigijimo.

Turite klausimų? Norite pasitarti? Padėsime rasti būtent Jūsų įmonei tinkamą draudimo sprendimą.